Czy warto kupić mieszkanie na wynajem?

Czy warto kupić mieszkanie na wynajem?
Marta Kulawik

Wiele osób decyduje się na różnego rodzaju inwestycje. Jedną z opcji jest zakup nieruchomości na wynajem. W Polsce wciąż bardzo mało osób decyduje się na takie rozwiązanie. Dlaczego? Niewiele informacji posiadamy na ten temat, dodatkowo kieruje nami strach. Dowiedz się czy warto kupić mieszkanie na wynajem na Śląsku.

Kto wynajmuje mieszkania na Śląsku?

Śląsk to specyficzny region, podzielony na wiele miast. Stolicą tego województwa są Katowice. Właśnie tam najwięcej młodych osób poszukuje lokalu na wynajem. Ceny wynajmu nieruchomości w tym mieść są wysokie, co z punktu widzenia inwestora jest zaletą. Dlaczego popyt na wynajmowanie nieruchomości w Katowicach jest duży? Znajduje się tutaj wiele wydziałów kilku renomowanych uczelni wyższych. Dodatkowo można znaleźć w tym mieście korzystne oferty pracy dla młodych, wykształconych osób. Przyjezdni często decydują się także na wynajmowanie pokoi w mieszkaniach w Katowicach, co może zwiększyć zysk właściciela. Warto zainteresować się także ofertami w miastach sąsiadujących ze stolicą Śląska.

Dlaczego warto zainwestować w mieszkanie na wynajem

Mieszkanie przeznaczone na wynajem to wbrew pozorom inwestycja, na którą mamy duży wpływ i jej przebieg zależy w wielu procentach od naszych działań. Ta forma inwestycji wymaga minimalnego kapitału początkowego. Możemy zdecydować się na kredyt hipoteczny, który pozwoli nam pozyskać wybranie mieszkanie. Musimy zatem posiadać wyłącznie wkład własny wymagany przez bank. Warto od początku określi swój cel. Gdy szukamy nieruchomości dla inwestycji, musi kupić ją w bardzo atrakcyjnej cenie. Postaw na negocjacje i mieszkania z niedoskonałościami, które wpłyną na obniżenie ceny. Remont mieszkania może być efektowny bez wydania zawrotnej sumy na jego wyposażenie. Pamiętaj, że nieruchomość musi wyróżnić się wśród innych ogłoszeń lecz najważniejszy jest zysk z inwestycji oraz zadowolenie obu stron.

CZYTAJ TAKŻE – WYNAJEM MIESZKANIA FIRMIE NA CELE MIESZKALNE

Jak zwiększyć zysk

Zysk z wynajmu mieszkania to kwota, która pozostanie po odjęciu kosztów. Są nimi:

  • Rata spłaty kredytu hipotecznego
  • Wysokość czynszu
  • Opłaty za wodę, prąd, gaz
  • Opłaty dodatkowe (internet, telewizja).

Pamiętaj, że zyskasz znacznie więcej wynajmując nieruchomość na pokoje kilku osobom. To rozwiązanie wymaga określenia grupy odbiorców. Są to zwyczajowo studenci, osoby chcące minimalizować koszty.