Czy warto ubezpieczyć mieszkanie?

Czy warto ubezpieczyć mieszkanie?
Marta Kulawik

Kupiłeś lub zamierzasz zainwestować w nieruchomość? Warto pomyśleć również o niektórych sprawach formalnych. Jedną z nich jest ubezpieczenie lokalu. Czy warto ubezpieczyć mieszkanie? Poznaj nasze argumenty i praktyczne porady.


Choć ubezpieczenie mieszkania to kolejny wydatek, w skali roku jest to naprawdę nieduża kwota. Często jednak staramy się szukać oszczędności gdzie to tylko możliwe. Zastanówmy się jednak, czy stać nas na taką oszczędność – w razie szkody będziemy ponosić znacznie wyższe koszty. Odpowiednio dobrane ubezpieczenie to nie tylko zabezpieczenie w razie w szkody, ale także pewnego rodzaju inwestycja. Jednak w gąszczu branżowych terminów trudno wybrać najlepszą opcję. Jeżeli zastanawiasz się nad ubezpieczeniem mieszkania, ale nie jesteś odpowiednio przygotowany do rozmowy z agentem ubezpieczeniowym, zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami dotyczącymi ubezpieczenia nieruchomości.

Koszt ubezpieczenia – czy warto wybrać najniższe?

Często decydujemy się na ubezpieczenie mieszkania w najtańszej opcji. Wybieramy polisę, która oferuje nam najmniejszą składkę roczną. Czy najtańsze ubezpieczenie będzie najkorzystniejsze? W tekście skupimy się tylko na wariantach polisy, nie zaś na wyborze konkretnej agencji ubezpieczeniowej. Istnieje wiele wariantów polis ubezpieczeniowych. Najtańsze wersje zazwyczaj obejmują wyłącznie ubezpieczenie murów. Pamiętaj, aby dokładnie czytać umowy. Istnieją opcje, które zabezpieczają Cię także w razie wszelkich zdarzeń losowych m.in. zalania, pożaru, kradzieży, włamania. Warto więc ubezpieczyć nie tylko mury, ale mieszkanie wraz z jego stałymi elementami i wyposażeniem. Kwota jaką będziemy zobowiązani zapłacić będzie uzależniona od wartości nieruchomości oraz deklarowanej kwoty, na którą szacuje się wartość sprzętów domowych oraz wyposażenia lokalu. Niektóre agencje ubezpieczeniowe mają możliwość udzielania zniżek nowym klientom, co z pewnością pozwali na oszczędność przy kupnie korzystnego pakietu ubezpieczeniowego.

Czy ubezpieczenie nieruchomości jest konieczne?

W większości przypadków, gdy decydujemy się na kupno mieszkania z pomocą kredytu hipotecznego, zobowiązujemy się do ubezpieczenia lokalu mieszkalnego od zdarzeń losowych. W innych okolicznościach wykup polisy ubezpieczeniowej nie jest obligatoryjny i zależy wyłącznie od woli właściciela.

Od czego zależy kwota składki?

Kwota jaką płacimy w agencji ubezpieczeniowej zależy od pakietu ubezpieczeniowego, a także od wartości ewentualnej wypłaty w razie nastąpienia niefortunnych zdarzeń. Agent będzie zadawał różne pytania dotyczące wartości nieruchomości, metrażu, ceny wyposażenia lokalu, znajdujących się w nim elementów szklanych. Wszystko po to, aby oszacować wartość ubezpieczenia. Zazwyczaj składkę roczną można, w razie potrzeby, rozłożyć na dogodne raty. Jej wartość zależy również od tego, czy mieszkanie posiada zabezpieczenia antywłamaniowe, na przykład drzwi antywłamaniowe czy alarm.
Przypominamy, aby uważnie czytać podpisywane umowy. W nich zostaną określone warunki wypłaty odszkodowania. Zapoznanie się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia to pewność za co będziemy płacić i co nam się należy od ubezpieczyciela w razie szkody.