Gdzie wynająć biuro w Katowicach?

Gdzie wynająć biuro w Katowicach?
Marta Kulawik

Zakładasz firmę, zamierzasz działać na terenie Katowic i zastanawiasz się, która dzielnica będzie najlepsza? Cóż, możliwości jest kilka i w dużej mierze zależą od profilu prowadzonej działalności.

Przedsiębiorcy, którym zależy na dobrej lokalizacji, przeważnie starają się wynająć biuro w obrębie Śródmieścia lub na terenie Koszutki. Są to miejsca, do których stosunkowo łatwo dotrzeć. Jest to szczególnie cenne dla kancelarii prawnych i notarialnych, ale w praktyce z możliwości takich często korzystają również firmy posiadające rozbudowane działy handlowe (zwłaszcza telemarketingowe) oraz przedsiębiorstwa, których właścicielom zależy na prestiżu.

Dobra lokalizacja w oczywisty sposób niesie za sobą pewne koszta. Analizując oferty różnych giełd ogłoszeniowych, szybko można zauważyć, że cena najmu metra kwadratowego w centrum Katowic jest średnio 10 procent wyższa, niż w innych dzielnicach miasta. Oferty często dochodzą do 36-40 zł za metr kwadratowy (w zależności od stanu lokalu, jego dokładnej lokalizacji itp.).

Pamiętaj jednak, że to tylko średnie wartości. Jeśli posiadasz duży i dobrze utrzymany lokal, możesz szukać bardziej zasobnej firmy. Takiej, której w pierwszej kolejności zależy na dobrym lokalu, nie zaś na cenie.

Alternatywy dla Śródmieścia

Firmy, które chcą wynająć biuro w Katowicach w nieco niższych kosztach, ale nadal w dobrej lokalizacji, często szukają ofert w obrębie Koszutki. Jest to o tyle ciekawy wybór, że lokalizacja taka nadal jest bliska centrum miasta. Co jednak istotne dla właścicieli nieruchomości: firmy szukające przestrzeni biurowej na Koszutce, zazwyczaj rozglądają się tu za dużo mniejszymi powierzchniami, niż w przypadku centrum.

Koszutka nie jest jednak jedynym miejscem, gdzie można wynająć biuro w cenach niższych, niż w Śródmieściu, a jednocześnie nadal znajdującym się od niego stosunkowo niedaleko. Drugą alternatywą jest osiedle Paderewskiego. Co ciekawe, w tym przypadku średnia powierzchnia wynajmowanych lokali biurowych jest tutaj zdecydowanie wyższa niż na Koszutce. Dodatkowo można rozważyć także lokalizację w Bogucicach.

Nie tylko centrum się liczy

Nie wszystkie firmy stać na wynajem biura w Śródmieściu lub jego bezpośredniej okolicy. Nie wszystkie też potrzebują miejsca atrakcyjnego wizerunkowo. Niektórym wystarczy lokal w dzielnicach trochę bardziej oddalonych od centrum, takich jak Ligota, bądź Piotrowice. Dotyczy to głównie mniejszych biznesów oraz firm, w których biura zajmują tylko część wynajmowanych lokali, zaś większość przeznaczona jest np. na magazyn.

Nie znaczy to jednak, że lokalizacja zupełnie nie ma dla nich znaczenia. Gdzie więc Co jednak charakterystyczne, pomimo niższych cen, średnia powierzchnia wynajmowanych tutaj lokali jest znacznie wyższa, niż w centrum. Warto jednak pamiętać, iż średnia nie oznacza mediany i mniejsze lokale także znajdują najemców.