Jak wybudować dom – wskazówki

Jak wybudować dom – wskazówki
Marta Kulawik

Często marzymy o własnym domu przez długie lata. Jednak jeśli pojawi się okazja na jego wybudowanie, pojawia się wiele spraw i niespodziewanych problemów. Dowiedz się, jak wybudować dom, aby nadzorować budowę i doprowadzić do możliwe najszybszej przeprowadzki.

Wskazówki, które wykorzystasz na etapie budowy

Jako właściciel i osoba, która powinna orientować się w etapach budowy domu, staraj się samodzielnie decydować o materiałach i kolorach wykorzystanych przez fachowców. Ważnym punktem jest elewacja budynku. Pamiętaj, że właśnie ta część jest widoczna i świadczy o stanie nieruchomości. Wybierz taki kolor, na którym nie będą widoczne zacieki, brud. Biała elewacja ma bardzo sporo wad, a już po pierwszej zimie budynek nie jest czysty. Polecamy inwestycje w wysokiej jakości tynki, płyty kamienne czy klinkierowe. Dobre materiały ułatwią konserwację elewacji oraz jej czyszczeni. Tym samym unikniesz jej malowania na długi czas. Dobry wybór kolor pozwoli Ci uniknąć remontu tej części budynku nawet na 20 lat!

Jak wybudować dom – ogrzewanie

Niezwykle istotny jest wybór ogrzewania. Musimy zapewnić sobie ciepało i komfort na długi czas. Oczywiście instalację grzewczą trzeba kontrolować, sprawdzać i poddawać przeglądom. Ciepło w domu to sprawa bardzo istotna. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem w domach stał się kocioł centralnego ogrzewania. Istnieją jednak alternatywne metody. Jakie rozwiązanie będzie wygodne dla Ciebie, musisz określić już na początkowym etapie budowy nieruchomości.

Sprawy formalne

Dom to nie tylko grunt i budowa. Z budową takie nieruchomości wiąże się wiele formalności, dokumentów oraz opłat. Właściciele domów jednorodzinnych powinni poinformować urząd miasta lub gminy o posiadaniu nieruchomości. Wiąże się to z uiszczeniem odpowiedniej kwoty podatku. Jesteśmy również zobowiązani do przechowywania wszelkiej dokumentacji, która dotyczy spraw związanych z naszą nieruchomością, mamy na myśli na przykład dokumentację budowy, pozwolenie na wykonanie budowy, projekt budowy, protokoły odbioru częściowego oraz końcowego. Jest to zabezpieczenie w przypadku kontroli.

Grunt to grunt!

Budowę wymarzonego domu, musimy zacząć od wybrania odpowiedniego gruntu. Nie każda działa jest przeznaczona do takiej inwestycji. O możliwościach zabudowy na konkretnej działce budowlanej decydują miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub warunki zabudowy dla danego gruntu. Działka budowlana musi również odpowiadać naszą potrzebom. Zwróć uwagę na jej wielkość, kształt, lokalizację, sąsiedztwo oraz warunki na niej panujące. Jeśli potrzebujesz pomocy przy wyborze odpowiedniego gruntu, by zbudować dom w Katowicach lub okolicy, skorzystaj z pomocy biura nieruchomości Re/Max Gold.