Jak zrobić ogród na dachu

Jak zrobić ogród na dachu
Marta Kulawik

Coraz więcej osób w Polsce decyduje się na zakup domu. Nic w tym dziwnego. To wspaniałe rozwiązanie dla osób, które cenią sobie komfort, przestronność wnętrz i prywatność. W ostatnich sezonach pojawił się trend dotyczący zielonych dachów. Jesteś zainteresowany? Dowiedz się, jak zrobić ogród w tak niezwykłym miejscu.

Zalety zielonych dachów

Dach do niedawna był traktowany wyłącznie jako konieczny element konstrukcji budynku. Takie podejście na szczęście się zmienia. Zieleń na dachu nie jest jednak nowym pomysłem. Żeby nie szukać daleko, to rozwiązanie wiele lat temu było wykorzystywane również na Śląsku. Trawa na dachu bądź bardziej skomplikowane ozdoby roślinne to jednak zjawisko najczęściej spotykane w Norwegii czy na Islandii. Dachy w Polsce przeważnie są nudne. Zaciekawienie wzbudza nawet widok paneli słonecznych. Chcemy wymienić kilka zalet posiadania ogrodu na dachu.

Walory estetyczne

Często zastanawiamy się jak ożywić naszą nieruchomość. Zapewniamy, że zielony dach może wyglądać piękne. Pozwala on nie tylko na ozdobienie nowej nieruchomości, ale również na nadanie drugiego życia starszym budowlom. Może się to prezentować świetnie, szczególnie na małych osiedlach, w których jest niska zabudowa otoczona pięknymi ogrodami. Można tam stworzyć również miejsce do wypoczynku. Ogródek na dachu to świetne wyjście szczególnie dla tych, którzy kochają kwiaty, a nie posiadają wydzielonego miejsca wokół domu. Zielony dach jest również wykorzystywany w wielu nowoczesnych projektach domków jednorodzinnych.

CZYTAJ TAKŻE – JAK URZĄDZIĆ NIEWIELKI OGRÓD WOKÓŁ DOMU

Pożyteczny o każdej porze roku

O ile zalety ogrodu na dachu latem przemawiają do wielu osób, pod znakiem zapytania stawiamy to, jak ten sposób sprawdzi się zimą. Nie ma się czym przejmować. Dach, na którym znajdują się rośliny pozwala na utrzymanie odpowiedniej temperatury w środku domu o każdej porze roku. Takie rozwiązanie sprawia, że budynek nie przegrzewa się latem, a dodatkowo chroni przed przenikaniem chłodu jesienią czy zimą.

Jak zrobić ogród na dachu – ile to kosztuje?

Doszliśmy do punktu, który dla wielu osób ma istotne znaczenie. Chodzi o cenę wykonania ogrodu na przestrzeni dachowej. Niestety nie jest to mały wydatek, a koszt roślin to tylko początek. Aby uniknąć wszelkich problemów technicznych, należy zainwestować w dobrej jakości materiały budowlane. Czy ta inwestycja może się zwrócić? Piękna przestrzeń dachowa znacznie zwiększa wartość nieruchomości. Jest to istotna informacja dla osób, które rozważają sprzedaż lokalu mieszkalnego. Zysk ze sprzedaży może sięgać nawet trzydziestu procent.