Kredyt hipoteczny na mieszkanie i remont – czy tak się da?

Kredyt hipoteczny na mieszkanie i remont – czy tak się da?
Marta Kulawik

Decydując się na zakup mieszkania zakładamy, że głównym źródłem finansowania będzie kredyt hipoteczny. Nasze oszczędności zgromadzone do tej pory możemy przeznaczyć na remont lub wkład własny, co pozwoli nam uzyskać lepsze warunki oferty kredytowej. Czy istnieje możliwość uzyskania kredytu hipotecznego na zakup mieszkania i jego wyremontowanie? Sprawdzamy!

Wkład własny czy remont mieszkania

Jeszcze 5 lat temu banki przewidywały tę okoliczność w budowaniu ofert dla klientów. Potencjalny nabywca nieruchomości mógł uzyskać kredyt hipoteczny nawet na 130% wartości mieszkania i nadwyżkę przeznaczyć na jego wyremontowanie – bank zakładał podniesienie wartości nieruchomości po zakończeniu prac. Niestety te czasy minęły bezpowrotnie, a banki starające się sprostać oczekiwaniom zarządów i walcząc z liczną konkurencją, nie mają interesu w budowaniu takiej oferty. Oczywiście nawet w tym przypadku zdarzają się wyjątki, jednak jest ich zdecydowanie mniej niż jeszcze 5 lat temu.

Ranking kredytów hipotecznych 2018 – finansowanie remontu

Na podstawie danych dostarczonych przez portal polskabankowosc.com.pl możemy zaobserwować, że na ten rok, tylko 3 banki przewidziały w swojej ofercie kredytów hipotecznych, możliwość uwzględnienia części kwoty kredytu na cel remontu mieszkania. Banki, które dopuszczają taką opcję to:

  • BGŻ BNP Paribas – do 15% kwoty kredytu
  • Eurobank
  • PKO BP – możliwość przeznaczenia do 25% kwoty kredytu na dowolny cel

Pamiętajmy, że bank dokładnie sprawdzi naszą historię kredytową oraz uwzględni w swojej kalkulacji wniosek o przeznaczeniu części kwoty kredytu hipotecznego na remont mieszkania. Każdy bank indywidualnie traktuję tę kwestię i musimy się nastawić, że w zależności od oferty, wymagana dokumentacja może się różnić. Zazwyczaj banki posiadają wzór formularza, który zawiera w sobie harmonogram prac remontowych oraz szacowany kosztorys.

Powinniśmy się nastawić również na sytuację, w której bank będzie wymagał od nas stosownego rozliczenia kosztów na podstawie faktur i rachunków. Dokumentem zastępczym może być w tej sytuacji kosztorys powykonawczy.

ZOBACZ OFERTY NIERUCHOMOŚCI W RUDZIE ŚLĄSKIEJ

Kto otrzyma kredyt hipoteczny na zakup i remont mieszkania?

Podstawową kwestię przy decyzji o przyznaniu kredytu hipotecznego będzie oczywiście obliczenie naszej zdolności kredytowej. Bank dokładnie zbada naszą sytuację finansową, zweryfikuje adekwatność wkładu własnego, względem ryzyka kredytowego i prześwietli nasza sytuację rodzinną.

Na co banki zwracają uwagę podczas określania zdolności kredytowej?

  • Wysokość dochodów
  • Wartość majątku kredytobiorcy
  • Forma zatrudnienia kredytobiorcy
  • Historia kredytowa
  • Sytuacja osobista kredytobiorcy
  • Warunki kredytu

JAK PRZYGOTOWAĆ KOSZTORYS REMONTU DLA BANKU?

Kredyt na mieszkanie i remont – oceń swoje szanse

Podsumowując, uzyskanie kredytu hipotecznego z zamiarem przeznaczenia części kwoty na remont mieszkania, jest możliwe, jednak obostrzone dodatkowymi formalnościami. Jeśli realne koszty remontu przekraczają nasze zdolności finansowe, to taki manewr może okazać się dla nas najlepszym rozwiązaniem. Oczywiście przed podjęciem ostatecznej decyzji warto skonsultować się ze specjalistą od nieruchomości lub przedstawicielem banku, który dokładnie nakreśli nam szczegóły takiego procesu oraz wymagania jakie musimy spełnić.

Zapraszamy do kontaktu z przedstawicielami biura Re/Max Gold w Katowicach. Pomożemy Ci znaleźć odpowiednią nieruchomość oraz pomożemy Ci w uzyskaniu kredytu hipotecznego!

Źródła: polskabankowosc.com.pl / bankier.pl / infor.pl