Negocjacje podczas zakupu mieszkania

Negocjacje podczas zakupu mieszkania
Marta Kulawik

Planujesz zainwestować w nowe mieszkanie? Ustaliłeś już parametry nieruchomości, które Cię interesują, wykonałeś wstępny plan działania oraz kosztorys, ale został Ci najbardziej kluczowy i jednocześnie problematyczny punkt? Negocjacje podczas zakupu mieszkania stanowią problem dla wielu osób. Poznaj kilka zasad, które pomogą Ci osiągnąć swój cel.

Negocjacje z deweloperem – czy to możliwe?

Często wybierając zakup mieszkania w stanie deweloperskim, zakładamy, że negocjacje nie są możliwe. To olbrzymi błąd. Sukcesem do osiągniecia wyznaczonej przez siebie ceny jest wiara w swoje założenia. Ceny podane w ogłoszeniach często są zawyżone, aby deweloper miał możliwość prowadzenia negocjacji z potencjalnym klientem. Wpływ na cenę w tym przypadku ma też etap budowy i inwestycji. Jeśli korzystasz z kredytu hipotecznego obniżka ceny jest najbardziej korzystna. Zmniejszając cenę nieruchomości zmieniamy również koszty kredytu, więc oszczędzamy znacznie większą kwotę od tej obniżonej przez dewelopera. Najbardziej opłacalne są negocjacje w prestiżowych lokalizacjach. To właśnie w takich okolicznościach deweloperzy narzucają największe marże na mieszkania.

Negocjacje podczas zakupu mieszkania – warunki

Warto przeprowadzić rzetelną rozmowę ze sprzedającym. Będziemy w stanie nawiązać z nim porozumienie, a także poznać szczegóły pozwalające na przygotowanie gruntu pod negocjację. Przenalizuj też kilka dodatkowych parametrów. Wpływ na obniżenie wartości nieruchomości ma czas zamieszczenia pierwszych ogłoszeń. Jeśli oferta jest dostępna od dłuższego czasu, negocjacje powinny być ułatwione. Dowiedz się, jaką wartość posiadają nieruchomości w okolicy, wówczas zorientujesz się, jaki przedział cenowy jest warty uwagi. Istotne są również:

    • średnia wartość metra kwadratowego
    • dodatkowe udogodnienia – miejsca parkingowe, garaże, parking podziemny
    • dostęp do piwnicy, strychu, wózkowni, komórek lokatorskich
    • plany budynku i okolicy
    • stan mieszkania (do remontu, wyremontowane czy wymagające poprawek)

CZYTAJ TAKŻE – JAK SPRAWDZIĆ DEWELOPERA PRZED KUPNEM MIESZKANIA?

Miej alternatywę

Po pierwsze – nie spiesz się. Negocjacje nie muszą zakończyć się na jednym spotkaniu. Możesz grać na czas. Ty oraz sprzedający będziecie mieli więcej czasu do namysłu oraz analizy waszych priorytetów, czy wad i zalet nieruchomości będącej przedmiotem transakcji. Znajdź w tym czasie kilka alternatyw – to może spowodować, że zyskasz przewagę. Porównaj oferty i przedstaw sprzedającemu, jak wygląda sytuacji na rynku oraz które ogłoszenia Twoim zdaniem są bardziej korzystne. Ostatni punkt to drobiazgowość. Zwracaj uwagę na każdy szczegół. Przyjrzyj się parametrom, które mogła pominąć druga strona transakcji. Przypomnij o hałaśliwych sąsiadach, zwróć uwagę na koszt remontu czy konieczność wymiany instalacji elektrycznej.

Najważniejsza zasada brzmi: nie poddawaj się! Podczas negocjacji ważna jest pewność siebie. Musisz być pewien swoich argumentów i dążyć do celu.

ZOBACZ OFERTY NIERUCHOMOŚCI W CHORZOWIE