O czym należy pamiętać, jeśli chcemy wynająć nieruchomość

O czym należy pamiętać, jeśli chcemy wynająć nieruchomość
Marta Kulawik

Wynajem nieruchomości to rozwiązanie, z którego korzysta wielu ludzi. Główni odbiorcy to studenci, młodzi ludzie. Daje ono możliwość usamodzielnienia się. Umowa najmu powinna być dobrze skonstruowana, przemyślana. Dowiedz się, o czym należy pamiętać, jeśli chcemy wynająć nieruchomość osobom trzecim unikając niepowodzeń.

Przygotowania do wynajmu

Wynajem mieszkania to poważna inwestycja. Wiele osób decyduje się na tę formę, ponieważ często okazuje się ona korzystna finansowo. Każde rozwiązanie ma swoje wady oraz zalety. Zacznijmy jednak o tego, jakie mieszkania są najbardziej pożądane, jeśli chodzi o ich wynajem. Lokal powinien posiadać kilka pokoi niezależnych, kuchnię oraz łazienkę. Największym powodzeniem cieszą się nieruchomości dwu pokojowe. Liczy się również kwestia ogrzewania, najatrakcyjniejsze okazuje się ogrzewanie centralne, ponieważ nie wymaga dodatkowych przygotowań. Mieszkanie może być częściowo lub całkowicie umeblowane. Podstawowe sprzęty to pralka, lodówka. Za meble podstawowe uznaje się zabudowę kuchenną, łóżko, szafę. Wynajmującym zależy na tym, aby nie ponosić kosztów związanych z remontem. Warto również zastanowić się, komu chcemy wynajmować nieruchomość, ponieważ to wpływa na oczekiwania, zarobek oraz przygotowanie lokalu. Studenci chętnie wybierają również kawalerki.

CZYTAJ TAKŻE – CZY WARTO WYNAJMOWAĆ MIESZKANIE NA POKOJE?

O czym należy pamiętać, jeśli chcemy wynająć nieruchomość – umowa najmu

Kolejnym krokiem jest skonstruowanie poprawnej, korzystnej umowy najmu. Jest to bardzo ważne dla obu stron, ponieważ poprawny dokument daje gwarancję bezpieczeństwa. Właściciela zabezpiecza się przed zniszczeniami, daje gwarancję terminowej wpłaty należności, spełniania obowiązków. Osoby, które wynajmują również są bezpieczne, wszelkie należności są dokładnie określone, spisane są obowiązki obu stron. Informacja, znajdujące się w dobrze skonstruowanej umowie najmu:

  • termin składania opłat (w tym czynszu)
  • preferowana forma opłaty (przelew lub gotówka)
  • kwota wpłaconej kaucji
  • określenie konsekwencji wynikających ze szkód wyrządzonych w mieszkaniu
  • Zapis mówiący o obecnym stanie lokalu mieszkania
  • informacje dotyczące wizyt właściciela
  • Stan liczników gazu, wody
  • można dołączyć stan techniczny mieszkania

Czy lokalizacja jest ważna

Lokalizacja wpływa na zainteresowanie danym lokalem oraz na ceny jego wynajmu. W dużych miastach, takich jak Katowice największy sezon na podpisywanie nowych umów zaczyna się w okolicach września.

MIESZKANIA KATOWICE LIGOTA – ZOBACZ OFERTY