Czy warto kupić tanie mieszkanie?

Czy warto kupić tanie mieszkanie?
Marta Kulawik

Odpowiedź na to pytanie wydaje się bardzo prosta i jednoznaczna. Jednak przed zakupem taniego mieszkania musimy zadać sobie pytanie. Dlaczego dana nieruchomość jest tańsza od innych dostępnych na rynku? Dopiero po odpowiedzeniu powinniśmy podjąć decyzję, czy rzeczywiście zakup taniej nieruchomości będzie dla nas okazją, czy dostarczycielem wielu problemów.

Sprawdź stan prawny nieruchomości

Pierwszym i podstawowym kryterium decydującym o nabyciu nieruchomości jest jej stan prawny. Przed podjęciem decyzji i podpisaniem aktu notarialnego powinniśmy dokładnie przestudiować wszystkie zapisy księgi wieczystej. Każda księga wieczysta podzielona jest na działy. W dziale II możemy sprawdzić właścicieli nieruchomości i porównać czy osoba, od której chcemy kupić nieruchomość jest jej rzeczywistym właścicielem. W dziale III sprawdzimy czy ktoś nie posiada prawa dożywotniego mieszkania w danej nieruchomości oraz czy jest ustanowione prawo pierwokupu lub odkupu. W tym miejscu sprawdzimy również czy na nieruchomości występują inne obciążenia poza hipoteką. Chyba najważniejszą częścią księgi wieczystej jest dział IV, w którym zapisane są hipoteki obciążające nieruchomość. Co istotne hipoteka obciąża nieruchomość bez względu na to, czyją aktualnie własność stanowi. Obciążający może dochodzić swoich praw niezależnie od tego, czy jej aktualnym właścicielem jest osoba, która zaciągnęła zobowiązanie. Przy wpisanej hipotece konieczne jest zapisanie w akcie notarialnym, że właściciel jest zobowiązany do spłaty hipoteki.

Stan techniczny mieszkania

Jeżeli stan prawny nieruchomości nie budzi naszych wątpliwości koniecznie zapoznajmy się ze stanem technicznym taniego mieszkania, które chcemy kupić. Jeżeli coś wzbudza nasze podejrzenia, lub w ogóle nie znamy się na kwestiach budowlanych warto zabrać ze sobą rzeczoznawcę budowlanego, który określi nam stan lokalu. Będziemy wtedy też mieć informację, czy w mieszkaniu konieczna jest wymiana sieci elektrycznej, wodnej oraz możliwych przeróbkach czy wyburzeniach ścian. Dobrym pomysłem jest również sprawdzenie lokalu w odpowiednim Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego. Dowiemy się dzięki temu czy przypadkiem lokal, który chcemy nabyć nie jest wyłączony z użytkowania, lub nie są nałożone na właściciela lokalu jakieś decyzje administracyjne dotyczące konieczności wykonania prac budowlanych.

Sprawdź okolicę i porozmawiaj z sąsiadami

Obniżona cena za mieszkanie zawsze ma jakiś powód, dlatego sprawdźmy czy na taką a nie inną cenę wpływu nie ma uciążliwe otoczenie albo sąsiedzi. Przed podjęciem decyzji o zakupie przejdźmy się po okolicy o różnych porach dnia. Postarajmy się również porozmawiaj z sąsiadami i sprawdzić, czy w tej samej klatce nie mieszkają lokatorzy, którzy notorycznie zakłócają ciszę nocną. Takie sąsiedztwo często powoduje, że właściciele lokalu zaniżają cenę byle tylko pozbyć się nieruchomości.

Tanie mieszkanie daje wiele możliwości

Jeżeli sprawdziliśmy już wszystkie potencjalne zagrożenia i jesteśmy pewnie, że nie czekają nas żadne przykre niespodzianki związane z zakupem mieszkania to tanie mieszkanie jest bardzo dobrym wyborem dla osób, które chcą mieć nieruchomość szytą na miarę. Niższa cena idzie przeważnie w parze z niskim stanem technicznym lokalu. Dzięki temu możemy przerobić i wykończyć mieszkanie w pełni z naszym gustem i preferencjami. Dzięki niższej cenie zakupu mamy więcej środków na wykończenie lokalu w wysokim standardzie i zastosowanie wykończeni na najwyższym poziomie jak np. meble do zabudowy na wymiar czy sufity napinane. Tanie mieszkanie to zdecydowanie dobry wybór dla wszystkich z wizją i chęcią wykończenia mieszkania pod siebie.