Zakup nowego mieszkania przed sprzedażą starego

Zakup nowego mieszkania przed sprzedażą starego
Marta Kulawik

Finansowanie zakupu nowego mieszkania ze środków uzyskanych ze sprzedaży naszej aktualnej nieruchomości, to droga jaką obiera wiele osób. Ten manewr pozwala nam uzyskać niezbędne środki finansowe, jednak jest obostrzony regulacjami prawnymi. W efekcie możemy być zmuszeni zapłacić 19% PIT. Jak zabrać się za finansowanie zakupu przyszłej nieruchomości – podpowiadamy.

Mieszkanie z rynku pierwotnego lub wtórnego

W przypadku zakupu nowego mieszkania, wiele kwestii formalnych zależy od pochodzenia nowego lokum. Jeśli jest to nieruchomość z rynku pierwotnego, zmuszeni jesteśmy zapłacić całość sumy od razu. Wyjątkiem jest tu sytuacja, w której mieszkanie jest dopiero na etapie budowy przez developera i możemy pozwolić sobie na zapłatę wartości mieszkania w transzach. Daje nam to dodatkowy czas na znalezienie nabywcy na nasze aktualne mieszkanie. Najważniejsza jest w tym momencie odpowiednio wczesna decyzja o sprzedaży nieruchomości.

Dużym ułatwieniem dla sprzedającego jest partnerstwo z biurem nieruchomości, które w odpowiedni sposób przygotuje ofertę sprzedaży domu oraz zapewni dodatkowe materiały, które pomogą w przekonaniu potencjalnych nabywców. Biuro Re/Max Gold w Katowicach posiada w swojej ofercie profesjonalny Home Staging, który przyciąga uwagę znacznie większej grupy osób, niż standardowe metody promocji nieruchomości.

Co z podatkiem VAT?

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT wolne od podatku są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości, jeśli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat, uzyskane pieniądze zostały przeznaczone na własne cele mieszkaniowe. Gazety branżowe wielokrotnie wskazywały na sytuacje, w których właściciele nieruchomości po sprzedaży mieszkania, byli wzywani przez Urząd Skarbowy do zapłaty podatku. Właściciele oczywiście powoływali się na w/w przepis oraz ulgę jaka z niego wynika. To jednak nie zawsze wystarczy urzędnikom do przyznania nam racji. Warto mieć na uwadze, że chociaż batalia z fiskusem może nas nie minąć, to jednak warto znać swoje prawa.

Orzecznictwo sądowe dla znanych przypadków odwołania od decyzji fiskusa wykazuje, że osoba korzystająca z ulgi musi spełnić trzy warunki: uzyskać przychód z konkretnego źródła (sprzedaży nieruchomości), wydać pieniądze w ciągu dwóch lat od daty odpłatnego zbycia i przeznaczyć je na własne potrzeby mieszkaniowe (zakup nowej nieruchomości). W tym przypadku przysługuje nam ulga podatkowa i nie musimy płacić 19% podatku VAT z tytułu zbycia posiadanej nieruchomości.

ZOBACZ OFERTY NIERUCHOMOŚCI W BYTOMIU

Jak kupić mieszkanie przed sprzedażą starego?

Pamiętaj, że metod finansowania nieruchomości jest wiele, a kluczem do pomyślnego nabycia nowego lokalu mieszkaniowego jest odpowiednie przygotowanie finansowania. W przypadku przeznaczenia środków ze sprzedaży starego mieszkania na zakup nowej nieruchomości, musimy mieć na uwagę, że dokonując tej operacji w odstępie czasowym dwóch lat, musimy być konsekwentni i całość środków ze zbycia nieruchomości przeznaczyć na własne cele mieszkaniowe.

Skontaktuj się z przedstawicielem biura Re/Max Gold i zdobądź mieszkanie idealne dla Twojej rodziny!