Za co bierze pieniądze pośrednik nieruchomości? I dlaczego tak mało?

Za co bierze pieniądze pośrednik nieruchomości? I dlaczego tak mało?
Marta Kulawik

Pośrednik nieruchomości to przewodnik po świecie mieszkań i domów. Dobry specjalista jest chodzącą encyklopedią posiadającą wiedzę z zakresu kupna, sprzedaży i wynajmu wszelkich lokali – zarówno użytkowych, jak i mieszkalnych. Wielokrotnie to w jego rękach waży się powodzenie misji zwanej kupnem wymarzonego „m”. To on służy dobrą radą, czasem wsparciem, humorem, ale nade wszystko profesjonalnymi poradami, od których zależy pośrednio nasza przyszłość. To szara eminencja, mająca olbrzymi wpływ na nasz ostateczny wybór. I choć wykonuje ogrom pracy, to najczęściej jego działalność jest niedoceniana. Dlaczego? Bo gro obowiązków wykonuje w zaciszu swojego biura.

Pośrednik nieruchomości – człowiek orkiestra!

Pośrednik to także ekspert od PR, ponieważ ważną częścią jego codziennej pracy jest promowanie ofert nieruchomości. Przygotowuje bazę zdjęć pokazujących mieszkania i domy, a czasem nawet i prezentacje 3D! To od jego umiejętności zależy to, czy lokal zostanie odpowiednio atrakcyjnie zaprezentowany i skusi potencjalnego nabywcę. Dobry pośrednik musi być też doskonałym słuchaczem. Po wstępnej rozmowie w mig potrafi znaleźć odpowiednią ofertę nawet dla najbardziej wybrednego klienta. Nieodzowne w tym zawodzie są podstawy psychologii.

Powinien też zwracać uwagę na niuanse, bo to w jego gestii leży sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości. Dzięki tej mrówczej pracy klient może być spokojny, że lokal, który zamierza kupić ma czystą księgę wieczystą i nie zaskoczy go żaden nadprogramowy lokator przypisany do mieszkania, ani nie spadną na niego długi poprzedniego właściciela, czy obciążona hipoteka. Agent przyjrzy się też, czy proponowana przez właściciela cena nie jest przeszacowana.

Agent do zadań specjalnych

Podczas oglądania wymarzonego domu czasami ostudzi nasz zapał i zasugeruje powściągliwość w okazywaniu emocji, starając się ugrać jak najniższą cenę. Innym razem podsunie pomysły na to, jak szybko i efektownie podnieść wartość lokalu np. poprzez jego odmalowanie, czy dokonanie drobnych napraw.

Jednakże ukoronowaniem jego zabiegów jest przygotowanie umowy kupna/sprzedaży. Musi wyeliminować wszelkie możliwe zagrożenia czyhające na kupującego, ale i uchronić sprzedawcę przed nieporozumieniami, które mogą pojawić się po rozpoczęciu korzystania z nieruchomości. To pośrednik sprawdza wszelkie możliwe opłaty, które mogą spaść na kupującego, ale w jego gestii leży także sprawdzenie, czy w okolicy niedługo po kupnie lokalu nie powstanie np. ruchliwa droga, czy supermarket, który zasłoni malowniczy widok.

Zminimalizować ryzyko, zmaksymalizować zysk klienta

Korzystanie z usług pośrednika nieruchomości minimalizuje ryzyko oraz znacznie nas odciąża od obowiązków związanych z kwestiami prawno-administracyjnymi. Decydując się na pomoc takiego agenta do zadań specjalnych możemy być spokojni, że właściwie inwestujemy pieniądze, bo to on troszczy się o bezpieczeństwo transakcji. I choć pośrednik liczy sobie sporo za swoje usługi, to na szali znajduje się dorobek naszego życia i nie warto ryzykować. Ile zatem zarabia taki agent? Kwota ta jest negocjowana indywidualnie. Może wynieść 3 proc., 6 proc. a czasami nawet 10 procent wartości nieruchomości. Pamiętajmy, że od wysokości tej kwoty zależy też zaangażowanie pośrednika. On zapewnia nam spokój i pewność, że wszystko zostanie sprawdzone w najdrobniejszym szczególne, a to bezcenne.