Jak urządzić mały ogród wokół domu

Jak urządzić mały ogród wokół domu
Marta Kulawik

Dom z ogródkiem to marzenie niemal każdego z nas. Czasami jednak zdarza się, że przestrzeń przeznaczona na ten cel jest mała lub posiada niefortunny kształt. Ogródek, który znajduje się w frontowej części posesji jest jej wizytówką. Dowiedz się, jak urządzić mały ogród wokół domu. Stwórz kwiecisty zakątek w środku miasta!

Wykorzystaj przestrzeń

Gdy remontujemy dom lub mieszkanie staramy się optycznie powiększać przestrzeń. Proponujemy, aby ten sam zabieg zastosować w przypadku aranżacji ogrodu. Świetnie sprawdzą się wielofunkcyjne rozwiązania oraz wykorzystywanie podwyższeń. Z czym kojarzy Ci się idealny ogród? Mam z kwiatami, jasnymi kolorami, wygodnym miejscem do grillowania. Jak to wszystko zmieścić na kilku metrach? Wykorzystaj na przykład schody oraz podwyższane krawężniki. Obrzeża krawężnika mogą służyć jako miejsce do sadzenia roślin. Schody możesz zaaranżować w ten sposób, aby można używać ich jako ławki. Masz kreatywne pomysły? Wykorzystaj je. Podczas tworzenia małego ogrodu każdy dobry pomysł jest w cenie. Możesz wybrać składany stół, podwieszane donice, grill z blatem, otwierana ława, służąca jako schowek na akcesoria. Nie masz pomysłu? W internecie znajdziesz mnóstwo inspiracji, może także zapytać sąsiada lub zaufać specjalistom.

Jak urządzić mały ogród wokół domu szeregowego

Często problem z małymi ogrodami pojawia się w przypadku zabudowy szeregowej. Deweloperzy często nie skupiają się na kwestii ogrodu. Musimy zatem ustalić priorytety. Dla niektórzy osób najistotniejsza jest część wypoczynkowa tarasu lub ogrodu. Inni zdecydowanie wolą się skupić na pięknych kwiatach, ziołach, owocach rosnących wokół domu. Gdy mamy do zagospodarowania mała powierzchnię nie jest sztuką nałożyć niemal jeden przedmiot na drugi. Wówczas ogród będzie przepełniony, nieprzytulny i nie spełni swojej funkcji.

Jak dobrać rośliny?

Zazwyczaj, gdy zastanawiamy się jak urządzić mały ogrodu wokół domu, przy wyborze roślin kierujemy się charakterem domu oraz estetyką. Zastanawiamy się, jak dany kwiat będzie wyglądał i czy zgra się z otoczeniem. Niestety to nie jedyne kryterium. Ważne są warunki jakie panują w danej przestrzeni. Dla roślin ważny jest rodzaj podłoża, warunki panujące na działce. Niektóre rośliny należy sadzić jesienią, aby wiosną cieszyć się takimi kwiatami jak przebiśniegi, krokusy, tulipany, hiacynty. By zadbać o przestrzeń ogrodową należy stosować odpowiednie nawozy, plewić, przecinać krzaki, które tego potrzebują. Mały ogród może być piękny, ale trzeba o niego szczególnie dbać, ponieważ w oczy rzucają się wszelkie niedoskonałości.

Szukasz mieszkania z ogrodem? Chcesz posiadać duży, kwiecisty taras? Zwróć uwagę na oferty mieszkań na sprzedaż. Posiadanie przytulnego ogrodu jest możliwe nawet w centrum większych miast takich jak Katowice czy Bytom.