Nieruchomość z tarasem – czy warto?

Nieruchomość z tarasem – czy warto?
Marta Kulawik

Wybierając nieruchomość posiadamy pewne wymagania, kryteria wyboru. Ten krok pozwala nam na segregację ogłoszeń, ułatwia pojęcie słusznej decyzji oraz oszczędza czas. Niektórzy biorą pod uwagę mieszkania, które posiadają dodatkowe udogodnienia. Nieruchomość z tarasem – czy warto? Dowiedz się na ten temat.

Czy warto płacić więcej?

Coraz więcej osób decyduje się na kupno mieszkania w bloku lub po prostu w centrum większego miasta, na przykład Katowic, Sosnowca. Taka lokalizacja ma swoje plusy i minusy. Problemem może być utrudniony dostęp do terenów zielonych. Znajdziemy w takiej okolicy nieruchomości z tarasem lub balkonem oraz takie, które ich nie posiadają. Lokale mieszkalne z dodatkowymi udogodnieniami są oczywiście droższe, co czasami budzi wątpliwości. Pamiętajmy jednak, że dla wielu osób, jest to jedyna opcja aby wiosną oraz latem spędzić czas na świeżym powietrzu. Taras to przestrzeń, która pozwala na spędzenia wolnego czasu, organizację spotkania ze znajomymi, rodzinne śniadania lub obiady. Jeśli o tym, by mieszkanie w przeszłości sprzedać to pamiętajmy, że nieruchomość posiadająca taras będzie bardziej korzystna i z pewnością jej sprzedaż stanie się łatwiejsza. Taras lub balkon odpowiedniej wielkości, może stanowić swojego rodzaju „pokoju letni”. W ciepłe dni jest przedłużeniem mieszkania, które ma naprawdę wiele zalet.

Nieruchomość z tarasem – czy warto?

Czy wiesz, że powierzchnia tarasu nie jest liczona jako powierzchnia użytkowa mieszkania lub domu? Co z tego wynika? Koszt powierzchni dodatkowej jest znacznie niższy niż użytkowej. Dlatego za mieszkanie z tarasem zapłacisz mniej, niż za nieruchomość o tej samej powierzchni, lecz bez tarasu. Oczywiście w momencie, gdy dodamy powierzchnię tarasu do metrażu. Taras powiększa przestrzeń, sprawia, że lokal staje się bardziej przestronny, atrakcyjny. Dodatkowo otwieramy się na otoczenie. Taras może być przyjaznym mieszkańcom kątem, kojarzącym się w wypoczynkiem, relaksem, spokojem. Możesz stworzyć niebanalne miejsce bez konieczności posiadania ogródka lub dodatkowej działki. Obszerne tarasy nie są bardzo popularnym rozwiązaniem, jednak może występować w nieruchomościach pochodzących z rynku wtórnego oraz pierwotnego. Warto zwrócić uwagę na takie rozwiązanie. Szczególnie, jeśli jesteście miłośnikami otwartych pomieszczeń, kwiatów oraz porannej kawy na świeżym powietrzu.

Różne rodzaje tarasów

Tarasy występują w różnych formach. Alternatywne rozwiązania stosuje się szczególnie w blokach mieszkalnych. Niektórzy deweloperzy decydują się na budowę tarasów dostępnych dla wszystkich mieszkańców lub lokatorów jednej kondygnacji. Najczęściej taka dodatkowa przestrzeń jest spotykana w lokalach parterowych, bądź zlokalizowanych na ostatnim piętrze. Dobrą wiadomością jest to, że tarasy pojawiają się coraz częściej w mieszkaniach w stanie deweloperskim. Powinny mieć one co najmniej 10 metrów kwadratowych. Obecny trend mówi o tarasach przestronnych, z ładnym widokiem. Zaczyna się wprowadzać takie rozwiązania nie tylko w apartamentach w Katowicach, ale również w nieruchomościach o niższym standardzie. Jeśli takie rozwiązanie jest w Twoim zasięgu, weź je koniecznie pod uwagę!