Mieszkanie dla seniora – jakie powinno być?

Mieszkanie dla seniora – jakie powinno być?
mediamass365

Jesień życia rządzi się swoimi prawami i często wymaga zmiany dotychczasowych nawyków na nieco inne. Taka konieczność wynika zwykle z nieco gorszego stanu zdrowia i specyficznych potrzeb starszej osoby. Z tego powodu mieszkanie dla seniora powinno zostać urządzone inaczej niż lokal dla singla czy młodego małżeństwa. Jak je zaaranżować, by było wygodne i funkcjonalne?

Mieszkanie dla starszej osoby – czy warto je kupić lub wynająć?

Jeśli Twoi rodzice czy dziadkowie przestają sobie radzić w dotychczasowym lokum, pora pomyśleć o zmianach. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, gdy całe życie mieszkali na wyższym piętrze w bloku bez windy lub zajmowali duży dom.

Nawet najbardziej komfortowe miejsce zamieszkania w jesieni życia może stać się niewystarczające. Pokonanie schodów na czwarte piętro staje się nie lada wyzwaniem, a regularne sprzątanie kilkupiętrowego domu – zadaniem nie do wykonania.

Warto pomyśleć o poszukaniu lokalu na sprzedaż lub wynajem, który będzie idealnie odpowiadał potrzebom starszej osoby. Oferta jest bardzo szeroka, dlatego bez trudu można znaleźć mieszkanie (w przypadku seniora będzie lepszą opcją niż dom) o właściwościach, które zapewnią dziadkom czy rodzicom komfortowe warunki do życia.

Jakie powinno być mieszkanie dla seniora?

Szukając mieszkania na sprzedaż lub wynajem, w którym zamieszka starsza osoba, warto przyjąć nieco inne kryteria niż podczas zakupu lokalu dla siebie. Przede wszystkim trzeba mieć świadomość ograniczeń związanych z wiekiem. Mogą to być trudności w poruszaniu się, nawyki, które nie tak łatwo zmienić czy potrzeba łatwego dostępu do określonych punktów na mapie miasta (np. przychodni, apteki czy sklepiku osiedlowego).

Sprawdź, na co przede wszystkim należy zwracać uwagę, szukając mieszkania dla seniora.

Dogodna lokalizacja

Tutaj warto wziąć pod uwagę podstawową kwestię – czy senior wyraża chęć przeprowadzenia się nieco dalej od swojego aktualnego miejsca zamieszkania. Bardzo często starsze osoby są bardzo przywiązane do swojej dzielnicy, osiedla czy nawet ulicy i zmiana lokalizacji może być dla nich trudna do zaakceptowania.

W takiej sytuacji nie ma sensu „na siłę” przenosić dziadków czy rodziców do innej części miejscowości. Taka przeprowadzka może oznaczać dla nich prawdziwą rewolucję i utrudniać odnalezienie się w nowej sytuacji.

Jeśli natomiast zmiana lokalizacji nie stanowi kłopotu dla seniora, najlepiej znaleźć mieszkanie położone w pobliżu miejsca zamieszkania bliskich, którzy będą mogli go odwiedzać. Jeśli jest to niemożliwe, warto zadbać przynajmniej o łatwy i szybki dojazd do dziadków czy starszych rodziców.

Idealna okolica dla to taka, w której znajdą wszystko, czego potrzebują, czyli:

  • sklepy (najlepiej mniejsze – osiedlowe),
  • placówki medyczne,
  • kościół (jeśli jest to dla nich istotne),
  • park lub miejsce, w którym będą mogli wypocząć na świeżym powietrzu,
  • przystanki komunikacji zbiorowej, jeśli samodzielnie się nią poruszają.

Najlepiej, jeśli osiedle czy dzielnica są spokojne i zapewniają przyjazne sąsiedztwo.

Mieszkanie na paterze lub w bloku z windą

To niezwykle ważna kwestia. Mieszkania na trzecim czy czwartym piętrze w budynkach bez windy najlepiej odrzucić już na początku poszukiwań. Dla wielu seniorów liczy się zachowanie maksymalnej samodzielności. Jeśli nie będą mogli pokonać kilkudziesięciu schodów, staną się „więźniami czwartego piętra”, co z pewnością obniży ich jakość życia.

Brak możliwości spędzania czasu tak, jak chcą, na przykład niemożność wyjścia do sklepu czy na spacer, może być dla seniorów niezwykle uciążliwa, a nawet powodować depresję.

Jeśli starsza osoba nie wychodzi samodzielnie z mieszkania, wysokie piętro również nie będzie korzystną opcją. Weź pod uwagę sytuacje, gdy będziesz musiał zabrać seniora do lekarza czy nawet zrobić dla niego większe zakupy. Brak windy może stać się poważną przeszkodą.

Aranżacja mieszkania zgodna z potrzebami seniora

Podczas urządzania mieszkania dla starszej osoby należy przede wszystkim zwrócić uwagę na obszary, które mogą być problematyczne w codziennym funkcjonowaniu. Mowa między innym o łazience, na której w szczególności warto skupić się.

Wygodna łazienka dla seniora powinna być wyposażona w:

  • kabinę prysznicową, najlepiej typu walk-in (czyli na poziomie posadzki), do której można wygodnie wejść czy nawet wjechać na wózku inwalidzkim,
  • krzesełko w kabinie prysznicowej, najlepiej montowane do ściany, które ułatwi samodzielnie mycie pod prysznicem,
  • uchwyty zamontowane do ścian, które pomogą w utrzymaniu równowagi,
  • antypoślizgowe płytki podłogowe, które zapobiegną upadkom,
  • nisko umieszczone szafki, półki i haczyki, które pozwolą trzymać wszystkie potrzebne akcesoria pod ręką.

Najlepiej zrezygnować z wszelkiego rodzaju dywaników czy chodników, ponieważ starsze osoby bardzo często potykają się o nie i tracą równowagę. Dotyczy to całego mieszkania – nie tylko przestrzeni kąpielowej.

Mieszkanie dla seniora powinno być dla niego przede wszystkim bezpieczne i komfortowe w użytkowaniu. Warto reagować na potrzeby starszej osoby i wprowadzać takie zmiany, które pozwolą jej poczuć się lepiej we własnych czterech ścianach.