Wszystko o przeprowadzce ze zwierzętami

Wszystko o przeprowadzce ze zwierzętami
Marta Kulawik

Często zmienimy lokale, miasta pobytu, a nawet kraje. Przeprowadzki dla wielu z nas to nic dziwnego. Warto pamiętać, że zmiany dotyczą nas, naszych dzieci, ale także zwierząt, którymi się opiekujemy. Mamy dla Was kilka wskazówek dotyczących wyprowadzek wraz z naszymi pupilami.

Stresująca sytuacja

Przeprowadzka z reguły wiąże się z kilkoma dodatkowymi sprawami. Często okazuje się, że nie jest to czynność całkowicie bezproblemowa. Najbardziej stresujący jest jednak transport zwierząt, a przede wszystkim kotów oraz psów. Dla czworonogów zmiany wiążą się ze stresem. On może prowadzić do nieprzyjemności, chorób. Musimy zrobić wszystko co w naszej mocy, aby zaoszczędzić zwierzętom niepotrzebnego niepokoju.

Formalności

Jeśli zdecydowaliśmy się na opiekę nad zwierzętami, musimy pamiętać o kilku elementach już na etapie szukania nowego mieszkania, pokoju. Sprawa może być utrudniona wówczas gdy decydujemy się na wynajem. Niektórzy najemcy niechętnie wynajmują lokale właścicielom zwierząt. Wiąże się to z ewentualnymi szkodami, które mogą one wyrządzić. Przeczytaj dokładnie umowę najmu.

Przeprowadzka z psem

Psy są przede wszystkim przywiązane do swoich właścicieli i to jest najważniejsze. Zmiana miejsca, jeśli psiak zostanie razem ze swoimi opiekunami, nie będzie aż taka trudna. Zazwyczaj nasz pies ma uregulowany czas dnia. Wychodzimy z nim na spacery o konkretnych porach, dosypujemy karmy kilka razy, mokrym częstujemy o poranku czy wieczorem. Przy przeprowadzce powinno się zachować regularność i w miarę możliwości trzymać się harmonogramu dnia. Jeśli musisz kursować między mieszkaniami (oczywiście, jeśli lokale są w okolicy), możesz ten czas poświęcić na spacery z psem. Co może sprawić, że pies poczuje się bezpieczniej w nowej nieruchomości? Elementy pochodzące z poprzedniego mieszkania. Mogą to być różne rzeczy np. koc, na którym leżał pies, zabawki, meble. W tych przedmiotach utrzymuje się zapach.

Przeprowadzka z kotem

Koty to zwierzęta, których często w ogóle nie wypuszczamy z domu, na zewnątrz. Jedyne ich podróże to wycieczki do weterynarza, których raczej nie lubią. Na szczęście zostawienie kota kilka godzin samemu w domu nie stanowi większego problemu. Koty jednak również narażone są na stres przy przeprowadzce. Zmiany mogą spowodować, że kot stanie się agresywny, bądź będzie unikał kontaktu z ludźmi. Niektóre zasady są identyczne jak w przypadku dbaniu o komfort psa. Kot dodatkowa zawsze przewozimy w transporterze. Jeśli czeka nas długa podróż warto zwrócić uwagę na jego rozmiar, nie powinien być za mały. Kiedy planujesz wyprowadzić się do lokalu posiadającego balkon pamiętaj o dodatkowym wyposażeniu np. siatkach zabezpieczających.

Poświęć im czas

Wiemy, że przeprowadzka to trudny okres. Warto jednak pamiętać o naszych pupilach. Postaraj się znaleźć chociaż odrobinę czasu, którym poświęcisz im. Baw się z pupilem, gdy masz chwilę czasy, głaszcz go. Pamiętaj o regularnym karmieniu i przekąskach, którymi zazwyczaj nagradzałeś psa lub kota.

CZYTAJ TAKŻE – WYNAJEM MIESZKANIA ZE ZWIERZĘTAMI

Inne zwierzęta

W trakcie przeprowadzki musimy dbać również o gryzonie, ptaki, rybki. Jesteśmy przekonani, że szczegółowych informacji z chęcią udzieli zainteresowanym weterynarz. Zwierzęta to również mieszkańcy i warto brać pod uwagę ich bezpieczeństwo i wygodę. Spraw, aby przeprowadzka nie była przykrym obowiązkiem dla Ciebie, domowników i zwierząt. Cieszcie się nowym miejscem bez niepotrzebnego stresu.