Bezpieczne mieszkanie dla dziecka

Bezpieczne mieszkanie dla dziecka
Marta Kulawik

Oglądając mieszkania, które chcemy kupić lub wynająć szukamy odpowiedniego lokum dla całej rodziny. Kryteria są różne. Najważniejsze jest jednak bezpieczeństwo, szczególnie jeśli posiadamy dzieci. Wówczas musimy zmienić standardy i szczegółowo prześledzić plan nieruchomości oraz prac remontowych. Dowiedz się, jak stworzyć bezpieczne mieszkanie dla dziecka i zminimalizować koszty zmian.

Małe dzieci mały kłopot?

Jeśli chodzi o zagrożenie, to dotyczy ono szczególnie najmłodszych pociech. Zaczynają one raczkować, czołgać się, chodzić. Pilnowanie malucha jest niejednokrotnie bardzo trudne. Szczególne zagrożenie stanowią ostre zakończenia przedmiotów, schody, gniazdka elektryczne. Należy zadbać nie tylko o bezpieczeństwo w pokoju dziecka, ale całą przestrzeń. Unikaj otwartych półek. Wówczas maluch nie będzie zainteresowany różnymi przedmiotami i nie podejmie próby ich dotknięcia. Unikaj luźno ustawionych mebli, wysokie np. szafy możesz przymocować do ściany. Pamiętaj o wszelkiego rodzaju zabezpieczeniach. Zostając przy półkach proponujemy zamontowanie blokad. Na narożniki mebli można założyć silikonowe nakładki. Ich zadaniem jest złagodzenie ewentualne uderzenia. Kolejny punkt to gniazdka eklektyczne stanowiące poważne zagrożenie, które można zminimalizować zaślepkami. Pamiętajmy również o odpowiedni przymocowanie barierek w okolicy schodów. To one w mieszkaniach wielopiętrowych i domach stanowią główne zagrożenie dla maluchów.

Bezpieczne mieszkanie dla dziecka – pokój malucha

Najważniejsze jest jednak miejsce naszego małego lokatora. Zawsze dbamy oto, aby było w nim czysto, ładnie, estetycznie. To nie wystarczy. Jak stworzyć bezpieczną przestrzeń dla naszej pociechy? Przy wejściu do każdego pomieszczenia pojawiają się drzwi. Jeśli to możliwe zrezygnuj ze szklanych elementów. Skorzystać możesz również z przedmiotów, które pozwalaj zapobiec zatrzaśnięciu się drzwi. O bezpieczeństwie niemowlaka warto dbać już w trakcie remontu i urządzania pokoju. Proponujemy użycie farby wodorozcieńczalnej oraz atestowanej. Uniknie wówczas wydzielana szkodliwych substancji. Podłoże może być dowolne, ale jeśli decydujesz się na dywan postaw na rozwiązanie antypoślizgowe. Wiemy, że często stawiamy na estetykę, ale powinniśmy unikać niektórych ozdób, na przykład roślin doniczkowych. Centralny punkt pomieszczenia dla malucha jest łóżeczko. Powinno być ono niskie, aby nie stwarzać zagrożenia.