Jak urządzić domową biblioteczkę?

Jak urządzić domową biblioteczkę?
Marta Kulawik

Trendy dotyczące umeblowania i urządzania mieszkań wciąż się zmieniają. Stawiamy na nietypowe, wyraźne połączenia, które pozwolą nadać nieruchomości charakteru. Kupiłeś dom lub mieszkanie i szukasz ciekawych, praktycznych i ładnych rozwiązań? Dowiedz się, jak urządzić domową biblioteczkę i zaskoczyć gości.

Pokój bez książek jest jak ciało bez duszy

Jeśli zgadzasz się z tym stwierdzeniem, to z pewnością posiadasz wiele egzemplarzy książek, które wciąż szukają swojego miejsca. Wiele osób gromadzi książki, ale nie posiadają one swoje konkretnego miejsca. Chowamy je po szafkach, na regałach, ale nie układamy według konkretnego klucza. Wiemy, że zbieramy je z zamierzam czytania, ale dlaczego nie wykorzystać ich jako dekoracji? Pamiętaj o kilku zasadach:

  • książki powinny być ustawione pionowo;
  • pamiętaj, aby egzemplarze stały bardzo blisko siebie, były lekko ściśnięte;
  • unikaj luźno położonych książek;
  • pamiętaj, aby znajdowały się one w suchym miejscu;
  • zadbaj o dostępność do książek.

Jak urządzić domową biblioteczkę? – niestandardowe rozwiązania

Nie chcemy pisać o zwykłych, drewnianych regałach. Mogą one wyglądać przepiękne, ale jest to raczej klasycznej rozwiązanie. Nasza pierwsza propozycja dotyczy przede wszystkim aranżacji domu lub mieszkania dwupiętrowego.

Biblioteczka pod schodami

Mini regały na książki możemy skonstruować pod schodami właśnie. Wykorzystuje się do tego przestrzeń między stopniami schodków. Warto pomyśleć o tym już na etapie projektowania nieruchomości. W przestrzeni pod schodkami nie zmieścimy dużej ilości egzemplarzy, ale wygląda to wręcz idealnie. Szczególnie jeśli mamy kolorowe grzbiety naszych zdobyczy

To nie jest zwykła ściana!

Co powiecie na to, żeby wykorzystać pustą ścianę? Często okazuje się podczas wprowadzania zmian w mieszkaniu, że ścianie w salonie jest niemal niezagospodarowana. Możesz uczynić z niej ogromny regał na książki. Mogą one również zapełniać przestrzeń wokół drzwi do innego pokoju. Tę propozycję kierujemy do prawdziwych moli książkowych.

Który pokój wybrać?

Zastanawiasz się, w którym pomieszczeniu urządzić domową biblioteczkę? Najczęściej stawia się ją w salonie. Pokój dzienny stanowi centralną część domu, dlatego książki pasują tutaj idealnie. Biblioteczka to kolejny punkt dekoracyjny, więc będzie świetnie współgrał z kwiatami czy świecami. Innym pomieszczeniem gdzie często lokalizujemy księgozbiór to sypialnia. W tym przypadku sprawdzają się regały nad łóżkiem. Ostatnia opcja to umieszczenie literatury w… przedpokoju. To rozwiązanie może sprawdzić się w niedużych mieszkaniach w blokach. Posiadają one niejednokrotnie długie przedpokoje, które nie są wykorzystane. Można tę przestrzeń wypełnić treścią.