Dom na wsi – poznaj wady i zalety

Dom na wsi – poznaj wady i zalety
Marta Kulawik

Marzy Ci się piękny, zbudowany od zera domek na wsi, który posiadała główna bohaterka „Nigdy w życiu”? Nieruchomość daleko od miasta to piękny ogródek, las wokół, dużo pokoi, ale również dużo dodatkowych obowiązków i utrudnień. Chcesz zbudować dom na wsi – poznaj wady i zalety tego rozwiązania.

Lokalizacja

Decydując się na zakup działki lub nieruchomości na wsi, mamy na uwadze piękne widoki, pielęgnację ogrodu i inne przyjemne sprawy. Lokalizacja poza miastem ma jednak tyle samo wad co zalet. Zacznijmy jednak od tych przyjemniejszych stron mieszkania na wsi.

Zalety mieszkania na wsi

Mieszkanie na wsi to idealne rozwiązanie dla osób, które lubią ciszę oraz spokój. Działka blisko jeziora, lasu, z dala od zgiełku miasta umożliwia odpoczynek, ale także pracę w pięknym otoczeniu natury. Na wsi spodoba się szczególnie osobom wykonującym pracę zdalną. Mogą wówczas znaleźć idealne miejsc na działce, w którym mają ochotę sprawować swoje codzienne obowiązki. Kolejny atut nieruchomości na peryferiach to uprawa własnego ogródka. Można zasadzić sobie ulubione warzywa, owoce i zioła. To świetna alternatywna dla fanów gotowania, a także miłośników przyrody. Na wsi niemal wszyscy się znają. Wiąże się to z tym, że sąsiedzi mogą pomóc Ci w wielu sprawach. Można również w miłym towarzystwie spędzać letnie popołudnia. Mieszkanie na przedmieściach zachęca do prowadzenia aktywnego trybu życia. Na zakupy można pojechać rowerem, a jogging w pięknych okolicznościach przyrody będzie z pewnością przyjemniejszy.

Wady mieszkania na wsi

Mieszkanie poza miastem nie spodoba się osobom, które lubią spotkania ze znajomymi, zakupy w dużych galeriach handlowych czy wieczorne wyjścia do klubów. Życie na wsi jest spokojne i dla niektórych może wydawać się wręcz nudne. Mieszkanie na peryferiach utrudnia również dojazd do pracy. Komunikacja w takich miejscach często nie jest rozwinięta, co utrudnia przemieszczanie się, szczególnie jeśli nie posiadamy samochodu.

CZYTAJ TAKŻE – PLUSY I MINUSY DOMÓW NA PRZEDMIEŚCIACH

Dom na wsi – Jaki budżet posiadasz?

Budowa domu i zagospodarowanie działki zależy w dużym stopniu od budżetu, który posiadamy. Czasami warto zwrócić się o pomoc do specjalisty. Pomoże on nam wybrać idealną działkę lub dom. Może okazać się, że znacznie ciekawsza będzie oferta z mniejszą powierzchnią niż zakładaliśmy. To jeszcze nic złego. Wówczas jesteśmy w stanie trafniej zagospodarować przestrzeń. Oszczędzać można na wielu czynnikach. Odradzamy jednak wykorzystywanie tanich materiałów budowlanych. Pamiętaj, że nieruchomość będzie służyła Ci przez wiele lat. Dobrym rozwiązaniem jest zadbanie o komfort przebywania w budynku oraz w jego okolicy. Pomyśl o najlepszej opcji związanej z ociepleniem oraz ogrzaniem domu. Wybór tej odpowiedniej pozwoli Ci na oszczędności w dłuższej perspektywie. Budowa domu pochłania dużo pieniędzy. Jest to inwestycja długoterminowa, która wymaga nie tylko wkładu finansowego, ale także zaangażowania i ciężkiej pracy.

ZOBACZ OFERTY NIERUCHOMOŚCI W USTRONIU