Dom na przedmieściach – plusy i minusy

Dom na przedmieściach – plusy i minusy
Marta Kulawik

Mimo, że w wielu miejscowościach najbardziej poszukiwane są mieszkania znajdujące się w ich centralnych punktach, coraz częściej mówi się o drugim, zupełnie odwrotnym trendzie. Wiele osób zaczyna myśleć o przeprowadzeniu się na przedmieścia. Czy warto ulec temu kierunkowi?

Skąd moda na mieszkania i domy na przedmieściach?

Przyczyn jest kilka, ale wszystkie są dość proste. Przede wszystkim wiele osób stara się pogodzić chęć ucieczki od zgiełku miasta z możliwością korzystania z jego dóbr. Przenosząc się do pobliskich małych miejscowości, trzeba zrezygnować z wielu rzeczy. Przedmieścia wydają się w tym zakresie całkiem udanym kompromisem.

To również tutaj powstaje wiele nowych budynków, więc gdy ktoś preferuje nowe mieszkania i domy z rynku pierwotnego, to zdecydowanie szybciej znajdzie je właśnie na przedmieściach, aniżeli w głównych dzielnicach miasta.

Trzeci powód jest ściśle powiązany z drugim. Jeśli komuś zależy na mieszkaniu o dużym metrażu, to zdecydowanie łatwiej będzie je odnaleźć w nowym, niż starym budownictwie.

Tego, co przyciąga ludzi na przedmieścia, jest o wiele więcej. Jednak jak w praktyce wygląda mieszkanie w takim miejscu?

CZYTAJ TAKŻE – RYNEK MIESZKANIOWY W KATOWICACH I OKOLICACH

Mieszkanie z dala od centrum

Jak już zostało powiedziane, przedmieścia to pewien rodzaj kompromisu pomiędzy wyprowadzką z najbardziej zatłoczonych dzielnic, a całkowitym opuszczeniem miasta. Można się stąd dostać do innych dzielnic, jednak trzeba mieć na uwadze, że obrzeża miasta są właśnie jego obrzeżami i odległość do pracy, czy centrów usługowych jest po prostu większa.

Problem nie musi być jednak tak duży, jakby się na pozór wydawało. Po prostu na etapie wyboru mieszkania warto sprawdzić, czy jego bezpośrednia okolica jest dobrze skomunikowana z innymi obszarami miasta. A trzeba podkreślić, że często wbrew wszelkim pozorom komunikacja ta jest całkiem niezła.

Cisza, spokój i ładne widoki

Gdy ogląda się mieszkania na przedmieściach, w oczy i w uszy rzuca się spokojny nastrój tej części miasta. W wielu przypadkach można też mówić o większej ilości zieleni. To niewątpliwe atuty, ale na etapie zakupu warto upewnić się, jak wygląda plan zagospodarowania przestrzeni.

To ważne, by mieć pewność, że za kilka lat otoczenie nie zmieni się w sposób całkowicie odbiegający od naszych wyobrażeń. Jeśli w planie jest wszystko w porządku – śmiało można kupować mieszkanie lub dom w tej okolicy.

Koszty mieszkania

Okazuje się, że mieszkania na przedmieściach np. Katowic i wielu innych dużych miast często są zwyczajnie tańsze, niż ich odpowiedniki we właściwej części miasta. Może to mieć spore znaczenie zarówno dla osób zainteresowanych kupnem na własność, jak i tych, które nabywają mieszkanie w celach inwestycyjnych i z myślą o późniejszym najmie. Ci ostatni mogą dzięki temu liczyć na o wiele lepszą rentowność lokalu.