Domy w stanie deweloperskim – co warto wiedzieć?

Domy w stanie deweloperskim – co warto wiedzieć?
Marta Kulawik

Nieruchomości w stanie deweloperskim są często wybierane przez Polaków. Jak znaleźć idealny dom pochodzący z rynku pierwotnego? Jakie są ceny? Czy można uzyskać kredyt na tę inwestycję? Poznaj odpowiedzi na te i inne pytania. Domy w stanie deweloperskim – co warto wiedzieć?

Stan deweloperski – wady i zalety

Dom w stanie deweloperskim to nieruchomość do wykończenia. Lokal jest w stanie surowym, lecz dodatkowo posiada instalacje grzewcze, doprowadzone przyłącza, przygotowane ściany, podłogi oraz wykończoną elewacje, drzwi wejściowe, okna i parapety. Zagospodarowana jest również przestrzeń wokół budynku. Jego ostateczny stan przed oddaniem do rąk kupującego może być różny. Deweloperzy oferują dodatkowe rozwiązania, więc wynegocjować możemy idealne, odpowiadające nam warunki. Budowa lokalu mieszkalnego powinna być kontrolowana przez przyszłego właściciela. Na jakość wykonywanego budynku wpływać będą materiały wykorzystywane do budowy. Pamiętaj o tym, aby dokładnie przejrzeć umowę. Musisz orientować się, jakie warunki obowiązują u danego dewelopera, aby uniknąć nieporozumień. Taki rodzaj umowy pozwala jednak na duży komfort. Nie musimy stale nadzorować prac ekipy ani znać się na budowie domu. Przewaga stanu deweloperskiego nad surowy tez jest dość znaczna. Nie musimy ponownie szukać fachowców, aby doprowadzić budynek do konkretnego stanu. Zazwyczaj opcja kupna domu w stanie deweloperskim jest korzystniejsza – również cenowo.

Prace dodatkowe

Zastanawiasz się, co czeka Cię, gdy dom w stanie deweloperskim zostanie oddany w Twoje ręce? Wiele prac wykończeniowych. Dom w stanie pierwotnym nie jest przygotowany do zamieszkania w nim. Należy rozpocząć od montażu podłóg, malowania ścian, wykończenia pomieszczeń oraz umeblowania wnętrza. Pracy jest dużo, ale o wiele mniej niż w przypadku samodzielnej budowy całej nieruchomości. Należy zastanowić się również, czy nie chcemy dokonać drobnych modyfikacji, na przykład dotyczących zmiany ilość i lokalizacji gniazdek elektronicznych, układu lamp czy podziału pomieszczeń. Wiele osób widzi tutaj kilka zalet. Dom w stanie deweloperskim można urządzić i wykończyć według własnych upodobań. Nie musimy zmieniać swoich planów przez wybory dewelopera. Sami podejmujemy decyzje o kolorach ścian, wykończeniu wnętrz i roli konkretnych pomieszczeń.

CZYTAJ TAKŻE – KTO KUPUJE MIESZKANIA W STANIE DEWELOPERSKIM?

Domy w stanie deweloperskim – co warto wiedzieć?

Jeśli rozglądasz się za nieruchomościami w stanie pierwotnym, zwróć uwagę na plan zagospodarowania przestrzeni. Często kupno takiego lokalu wiąże się z długim oczekiwaniem na oddanie zlecenia. Zapoznaj się z planami, które dotyczą przestrzeni wokół domu. Dowiedz się, czy obok Twojej nieruchomości nie pojawi się droga szybkiego ruchu czy supermarket. Kupując dom od dewelopera nabywca dostaje produkt gotowy oraz gwarancję, na podstawie której deweloper zostaje zobowiązany do usunięcia ewentualnych usterek, powodujących niemożność zamieszkania czy niezgodność towaru z umową. Warto przejrzeć podpisywane dokumenty. Pozwalają one na ochronę inwestycji i uniknięcie ewentualnych problemów.