Sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym

Sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym
Marta Kulawik

Inwestycje na rynku obrotu nieruchomościami wymagają sporej wiedzy. Zastanawiasz się, czy sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym jest możliwa? Swoboda działań jest wówczas ograniczona, ponieważ bank zostaje wpisany w księgę wieczystą. Poznaj szczegóły!

Czy można sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym?

Jeśli decydujemy się na zakup mieszkania przy pomocy własnych środków, możemy w pełni decydować o nieruchomości. Możemy zatem sprzedać ją w dowolnej chwili bez zgody innych organów. Wiele osób pyta agencje nieruchomości, jak wygląda sprawa w przypadku lokalu mieszkalnego obciążonego hipoteką. Ta forma kredytu nie uniemożliwia sprzedaży.  Bank jest wpisany do księgi wieczystej, ale to Ty jesteś właścicielem mieszkania. Możesz zatem dokonać sprzedaży, jednak jesteś zobowiązany, aby poinformować bank o swoich planach.

Jak sprzedać mieszkanie obciążone kredytem?

 

Jeśli chcesz sprzedać nieruchomość obciążoną kredytem hipotecznym, poinformuj potencjalnego kupca o sytuacji. Pracownik banku może wystawić  zaświadczenie z informacją dotyczącą części obciążenia, którą należy jeszcze spłacić. Wspomniany dokument powinien posiadać również:

  •  dane osobowe kredytobiorcy
  •  datę zawarcia umowy kredytowej
  •  wysokość pomocy finansowej
  •  aktualne saldo
  •  numer rachunku technicznego
  •  prowizję za wcześniejszą spłatę kredytu
  •  deklarację sporządzenia dokumentów zezwalających na zwolnienie zabezpieczenia.

Do Twoich obowiązków należy poinformowanie banku o wcześniejszej spłacie zadłużenia. Zapytaj o opłaty z tym związane. Kupujący mieszkanie powinien przelać pozostało kwotę kredytu hipotecznego na rachunek banku, natomiast nadwyżkę na Twoje konto. Należy sporządzić zaświadczenie potwierdzające, które zawiera numer kredytu oraz numer rachunku, na który nabywca powinien wysłać należność.

Co to jest promesa?

Promesa to deklaracja placówki bankowej, mówiąca o tym, że jeśli bank otrzyma odpowiednią kwotę spłaty kredytu, wystawi zgodę na wykreślenie swojego zapisu z księgi wieczystej. Promesa jest ważna trzydzieści dni. Jest to świetne rozwiązanie, które pozwala na spisanie umowy przedwstępnej. Nie wymaga ona wizyty u notariusza. Więcej na temat tego dokumentu możesz przeczytać w artykule w całości poświęconemu zawieraniu umowy przedwstępnej.

 

Sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym – finalizacja

Ostatecznych formalności związanych ze sprzedażą mieszkania obciążonego kredytem należy dopełnić w biurze notarialnym. Nie różną się one od transakcji z nieruchomością bez kredytu. Umowa sprzedaży przyjmuje formę aktu notarialnego. Do banku należy zgłosić dyspozycję całkowitej spłaty zadłużenia, aby rozliczenie kredytu było możliwe. Kopię aktu notarialnego również dostarczamy do banku.

Chcesz uzyskać więcej informacji dotyczących sprzedaży mieszkania z kredytem hipotecznym? Zapraszamy do kontaktu z agentami nieruchomości firmy Re/Max Gold.