Inwestowanie w lokale komercyjne

Inwestowanie w lokale komercyjne
Marta Kulawik

Rynek nieruchomości to nie tylko mieszkania oraz domy. Popularne stało się także inwestowanie w lokale komercyjne. Jak zacząć takie działania? Które lokale są godne uwagi? Poznaj kilka rad dotyczących zakupu atrakcyjnych przestrzeni komercyjnych na Śląsku.

Czy wybór odpowiedniego lokalu użytkowego jest łatwy?

Lokale, na których chcemy się skupić to przede wszystkim pomieszczenia handlowo-usługowe, zaliczamy do nich sklepy, biura, sale, gabinety. Wybór wspomnianych lokali w mieście jest znacznie mniejszy niż mieszkań, czy domów. Oferty są jednak bardzo zróżnicowane, nawet w obrębie jednego miasta. Różnią się jakością, stanem technicznym oraz ceną. Warto stworzyć specyfikację pomieszczenia, którego poszukujemy. Aby uniknąć nieprzemyślanego zakupy, należy określić budżet, znaleźć kilka atrakcyjnych ofert, ustalenie lokalizacji, dokonać analizy technicznej pomieszczenia, dokonać ustalać dotyczących ewentualnego kredytu hipotecznego. Do kosztów zakupu lokalu użytkowego trzeba doliczyć koszty transakcyjne. Znalezienie atrakcyjnej efekty może zająć trochę czasu, nie planuj wyboru lokalu na ostatni moment. Przestrzeni handlowe-usługowe znajdziemy na rynku pierwotnym lub wtórnym. To, w jaki rodzaj przestrzeni powinno zależeć od naszych potrzeb, rodzaju działalności oraz możliwości finansowych.

CZYTAJ TAKŻE – JAKĄ PRZESTRZEŃ NA BIURO WYBRAĆ?

Lokalizacja

To, gdzie znajduje się wybrany lokal jest bardzo istotne. Lokalizacja powinna być atrakcyjna pod względem prowadzonej przez Ciebie działalności gospodarczej. Istotne kwestie to sąsiedztwo, ale również obecność parkingu, dojazd z charakterystycznych miejsc. Zwróć uwagę na konkurencję, zastanów się, czy w okolicy ktoś nie oferuje podobnych usług. Jeśli już kupiłeś nieruchomość i szukasz najemcy, zadaj sobie pytanie, kto może być zainteresowany danym lokalem użytkowym. Pamiętaj, że najemca musi uiścić opłaty z przychodów, które daje mu jego biznes prowadzony w danym lokalu.

Inwestowanie w lokale komercyjne – koszt adaptacji lokalu

Niejednokrotnie okazuje się, że mimo iż przestrzeń spełnia nasze oczekiwania, musimy ją zaadoptować do własnych potrzeb. Koszty przebudowy i organizacji mogą być spore. Wszystko zależy od tego, jakie warunki musimy spełnić. Najbardziej problematyczna może okazać się sprawa sprzętu specjalistycznego, klimatyzacji. Najemcy zazwyczaj oddaje się lokal z pustymi podłogami i ścianami. Zdarza się jednak, że do zakupu lub pod wynajem proponowane są miejsca w pełni wyposażone. Jeśli lokal wymaga odświeżenia, na przykład wymiany okien lub drzwi, powinno leżeć to w kwestii.