Lokal użytkowy – jaką przestrzeń na biuro wybrać?

Lokal użytkowy – jaką przestrzeń na biuro wybrać?
Marta Kulawik

Coraz więcej młodych osób decyduje się na założenie własnego biznesu. W przeważającej liczbie branży lokal użytkowy to niemal konieczność, aby poprawić zyski z prowadzenia działalności gospodarczej. Dowiedz się jaką przestrzeń na biuro wybrać. Nie trzeba przepłacać, aby warunki pracy były zadowalające i odpowiadały pracownikom.

 

Jaką lokalizację wybrać?

Problemy dotyczące lokalizacji lokalu użytkowego mają przede wszystkim początkujące firmy. Możliwości jest kilka, ale każda z nich ma wady oraz zalety. Najczęściej brane pod uwagę są biura w centrum większych miast. Takie miejsce zapewnia nam dostęp do szerokiego grona potencjalnych klientów. Nasza firma jest widoczna, wiele osób przechodzi obok biura na co dzień na przykład wracając z pracy. Rozpoznawalność to z pewnością wielka zaleta, jaki zatem jest minus? Cena wynajmu bądź kupna biura. Biura do wynajęcia w Katowicach, czy w centrum innych dużych miasta mogą być wysokie. Szczególnie jeśli uprzednio przeprowadzono remont, a lokal stał się nowoczesny, schludny i interesujący. Dodatkowo konkurencja może być naprawdę spora.

Wynająć lokal użytkowy czy kupić?

To pytanie zadaje sobie chyba każdy przedsiębiorca. Opcje są w sumie trzy. Poza wynajmem lub kupnem, można współdzielić biuro. Najtańszą propozycją wydaje się być wynajem lokalu. Jest to z pewnością dobre rozwiązanie dla tych, którzy zaczynają swoją przygodę z działalnością gospodarczą. Mniejsze firmy często decydują się na podnajmowanie przestrzeni lub korzystanie z lokalu mieszkalnego, które służy jako biuro. Jeśli zatrudniamy określoną liczbę pracowników ta opcja raczej się nie sprawdzi. Na szczęście można wynająć biura wyremontowane, przystosowane do użytkowania. Wówczas nie musimy przejmować się remontem, dodatkowymi kosztami oraz wydłużonym czasem realizacji przyjętych zleceń.

CZYTAJ TAKŻE – INWESTOWANIE W LOKALE KOMERCYJNE

Zakup biura

Jeśli jednak mamy możliwość inwestycji i zakupienia przestrzeni przeznaczonej na biuro to z pewnością dobry pomysł, który zapewnia nam komfort, stabilizację. Transakcję trzeba jednak starannie przemyśleć. Zmiana lokalizacji może nie być możliwa przez dłuższy czas, dlatego trzeba wybrać dobre, pewne miejsce. Dodatkowo czas przyglądania ofert może zająć sporo czasu. Dlaczego? Często w dużych miastach przestrzenie usługowe są rozchwytywane, a trakcyjne oferty pojawiają się rzadko. Musisz również określić, czy interesują Cię nieruchomości pochodzące z rynku wtórnego czy pierwotnego. Te w stanie deweloperskim mogę być bardziej reprezentatywne i nowoczesne.