Jak wynająć halę, by się to opłacało?

Jak wynająć halę, by się to opłacało?
Marta Kulawik

Wydawać by się mogło, że wynajem hali lub magazynu jest dużo prostszy, niż wynajem mieszkania lub lokalu biurowego. W rzeczywistości jednak również w tym przypadku należy zwrócić uwagę na szereg czynników wpływających na opłacalność inwestycji.

Czas trwania wynajmu

Decydując się na wynajem hali lub magazynu zwracaj uwagę nie tylko na celę, lecz również na termin trwania umowy. Z jednej strony nie może być krótki, gdyż mogłoby to oznaczać nagłą zmianę cen lub w skrajnych przypadkach nawet konieczność przeniesienia się w inne miejsce, gdyby kontrahent postanowił zmienić stronę, z którą współpracuje. Również dla właściciela hali byłoby to niekorzystne, gdyż w przypadku wypowiedzenia umowy przez najmującego magazyn, nie zawsze uda się szybko znaleźć nowego kontrahenta.

Często najbardziej opłacalny będzie wynajem długotrwały. Często, ale nie zawsze. Zawsze warto zwrócić uwagę na sytuację finansową firmy, a dodatkowo również na prognozy dla danej branży. Jeśli któryś z tych czynników będzie niekorzystny – uwzględnij to negocjując czas trwania umowy.

Treść umowy

Umowa najmu powinna być skonstruowana wyjątkowo jasno, uwzględniając kwestie związane z prawami i obowiązkami najemcy i najmującego halę lub magazyn. Kto odpowiada za naprawy? Kto za odśnieżanie dachu? W jakim zakresie można dokonać przebudowy lub wymiany zastanego wyposażenia? Wszystkie te kwestie powinny zostać jasno ustalone na papierze, w celu uniknięcia późniejszych nieporozumień.

Lokalizacja hali lub magazynu

Być może nie jest to czynnik aż tak istotny, jak w przypadku mieszkań i biur, ale jednak nadal znaczący. Niezależnie od tego, czy dany obiekt to hala produkcyjna, czy magazyn, warto uwzględnić to, na ile łatwo dojadą tam pojazdy służące do transportu produktów oraz to, czy będą miały jak zaparkować w pobliżu obiektu.

Dodatkowo gdy chodzi o wynajem hali produkcyjnej, warto zwrócić uwagę na jej otoczenie. W szczególności analizując to, czy nie zachodzi ryzyko konfliktu z lokalną społecznością.

Zabezpieczenia hali lub magazynu

Choć wymieniamy ten czynnik na końcu, to zdecydowanie należy do niego przyłożyć sporo uwagi. Zastanawiając się jaką halę lub magazyn wynająć, zwróć uwagę na obecne zabezpieczenia przeciwpożarowe i przeciwwłamaniowe. Zwróć również uwagę na łatwość odśnieżania dachu. Nie daj się skusić tańszymi ofertami hal, w których zaniedbano o coś tak istotnego.