Jak inwestować w biura do wynajęcia?

Jak inwestować w biura do wynajęcia?
Marta Kulawik

Zamierzasz zainwestować w nieruchomości, które będzie można później wynajmować jako biura? To świetna alternatywa wobec wynajmu mieszkań, trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych spraw, mających wpływ na atrakcyjność danej powierzchni dla przedsiębiorców zainteresowanych wynajmem.

Podstawa: lokalizacja biura do wynajęcia

Inwestując w przestrzenie komercyjne trzeba zwrócić dużą uwagę na ich lokalizację. Najlepszych klientów oczywiście znajdziemy w centrum i potencjalne zyski mogą z nawiązką zrównoważyć wyższe koszta nabycia lokalu. Z drugiej strony inwestycje w innych dzielnicach (w przypadku Katowic mogą to być na przykład Piotrowice) wcale nie stawiają inwestora w gorszej sytuacji. Nie każdej firmie zależy na prestiżowej lokalizacji, a czasem bywa, że właściciele firm wręcz są zainteresowani konkretnym rejonem miasta (z sytuacją taką mamy do czynienia między innymi w przypadku Ligoty w wspomnianych już Katowicach).

Względu na wybór miejsca na mapie, analiza lokalizacji biura do wynajęcia np. w Katowicach powinna uwzględniać dodatkowe czynniki, takie jak łatwość dojazdu i dostępność parkingów. Te ostatnie są podstawą jeśli część pracowników dojeżdża, będą też ważne w sytuacjach, gdy co jakiś czas spotykasz się w biurze z klientami lub partnerami biznesowymi. Co do łatwości dojazdu – cóż, trzeba uwzględnić fakt, że nie każdy pracownik posiada samochód i niektórzy będą docierać do miejsca pracy komunikacją miejską.

Jakie biuro łatwiej wynająć?

Jeśli chcesz łatwo znaleźć najemców biura, zainwestuj w taki lokal, w którym łatwo wprowadzić różne kombinacje ustawienia biurek. Pomoże to dopasować lokal do faktycznej liczby pracowników, którzy będą w nim obecni. Nie zapomnij też o tym, że łatwiej znaleźć najemców na biuro, w którym znajduje się pomieszczenie socjalne i pokój, który łatwo wykorzystać jako gabinet lub salkę konferencyjną.

CZYTAJ TAKŻE – NAJCIEKAWSZE LOKALE UŻYTKOWE NA SPRZEDAŻ NA ŚLĄSKU

Ułatw kontakt z najemcą

Jeśli chcesz, by przedsiębiorca, któremu oferujesz biuro do wynajęcia, był pozytywnie nastawiony do współpracy z Tobą, zadbaj by wasza komunikacja przebiegała możliwie płynnie. To ważne, gdyż będzie on wiedział na co może liczyć w razie jakichkolwiek problemów ze stanem wynajętego lokalu. Co więcej, jeśli posiadasz inne biura do wynajęcia, dobra współpraca z dotychczasowymi najemcami będzie świetną reklamą przy szukaniu kolejnych.

Standard biura do wynajęcia

Szukając najemcy dla biura pamiętaj również o jego standardzie. Zadbaj o to, by się ono prezentowało, posiadało dźwiękoszczelne okna (to ważne w przypadku pracy biurowej, gdy pracownicy niejednokrotnie muszą się skupić na wykonywanych zadaniach). Warto tez zamontować klimatyzację. Te proste rozwiązania sprawią, że biuro będzie lepiej postrzegane przez osoby, które będą się mu przyglądać, rozważając możliwość wynajmu.