Katowice – najlepsze miejsca do zamieszkania dla seniorów

Katowice – najlepsze miejsca do zamieszkania dla seniorów
mediamass365

Społeczeństwo polskie starzeje się w szybkim tempie. Proces ten jest z całą pewnością zjawiskiem uniwersalnym i ma miejsce nie tylko w Katowicach, lecz dotyczy każdego polskiego miasta. Dynamiczne zmiany w strukturze wieku ludności będą determinowały rozwój rynku nieruchomości. W wielu przypadkach, mogą stanąć w centrum planu zagospodarowania i funkcjonowania miasta. Duże miasta, w tym też Katowice, starają się dbać o dobre warunku do życia osób starszych i poświęcać coraz więcej uwagi tej grupie społecznej. Spełnienie jakich warunków do zamieszkania jest najbardziej istotne dla seniorów?

W zakresie oczekiwań związanych z komfortem życia, w centrum wartości seniorów znajdują się:

  • bezpieczeństwo,
  • dostępność opieki zdrowotnej,
  • transport publiczny,
  • tereny zielone.

Jak najlepiej spełnić mieszkaniowe oczekiwania osób starszych?

Duże znaczenie mają zarówno walory techniczne i architektoniczne mieszkania, jak i lokalizacja budynku z jednej strony w pobliżu terenów zielonych, ale jednocześnie położenie w obrębie miasta. Idealnie byłoby mieć dobry dojazd do centrum, gdzie można ciekawie spędzić czas, jak i mieć dostęp do największych atrakcji miasta.

W zakresie rozwiązań architektonicznych istotnych dla seniorów ważne jest, aby w budynku zainstalowana była winda, a korytarze i klatki schodowe nie były zbyt wąskie.

Równie istotne z punktu widzenia seniorów jest również usytuowanie w parterze budynku sklepów i usług, co w znacznym stopniu wpływa na ożywienie nieruchomości.

Jedną z ważniejszych kategorii, mającej wpływ na komfort życia seniorów jest dostępność odpowiedniej opieki medycznej w pobliżu mieszkania.

Czy seniorom zależy na bliskości do centrum miasta?

Rynek w Katowicach, ulica Stawowa i Dworce Kolejowe (stary i nowy) to miejsca w centrum Katowic, w których lubią przebywać nie tylko turyści. Centrum miasta to wspaniałe miejsce również dla seniorów, ponieważ przebywanie w tej części miasta z rodziną czy przyjaciółmi to świetny sposób na wykorzystanie wolnego czasu. W latach 2011-2017 Katowicki rynek został odnowiony i wyremontowany, a oko najbardziej cieszą dwa budynki, któe znajdują się w jego pobliżu – Teatr Śląski oraz dawna siedziba oddziału Muzeum Śląskiego. Wpływa to zarówno na pozytywne postrzeganie centrum przez seniorów oraz podnosi prestiż miasta.

Jaką dzielnicę miasta można z czystym sumieniem rekomendować seniorom do mieszkania?

Z całą pewnością większość oczekiwań związanych z komfortem życia seniorów spełni Ligota-Panewniki.

Dzielnica ta położona jest na najbardziej zachodniej części stolicy Górnego Śląska i jest oddalona tylko o około 7 kilometrów od centrum Katowic.

Mieszkańcy osiedla mają stosunkowo blisko do Gliwic i do Rudy Śląskiej. Z Ligoty-Panewnik jest zresztą wiele tras wyjazdowych i z łatwością można z nich skorzystać.

Praktycznie rzecz biorąc ważne jest również to, że z każdej części tej dzielnicy można do jej centrum udać się komunikacją miejską.

Dzielnica jest w miarę bezpieczna i spokojna. Zachodnie, zalesione części dzielnicy są idealne do zamieszkania dla seniorów. Zieleń to jeden z najważniejszych czynników poprawiających komfort życia każdego z nas, a zwłaszcza seniorów. Wśród zieleni można przecież odetchnąć w upalne dni, pospacerować, spotkać się z sąsiadami, czy też zadbać o swoją kondycję, ćwicząc na siłowni plenerowej. Dodatkową korzyścią dla tej grupy społecznej jest niewątpliwie fakt, że w pobliżu znajduje się sporo szpitali i placówek medycznych.

Nie ma jednej, uniwersalnej dzielnicy w Katowicach, która będzie spełniała potrzeby wszystkich seniorów. Ligota-Panewniki wydaje się być z naszej perspektywy najlepszą, jednak wiem, że są osoby, które uwielbiają spędzać czas w centrum. Inne z kolei będą najlepiej czuły się w domu na obrzerzach Katowic. Najważniejsze jest jednak to, że potrzeby seniorów brane są pod uwagę we wszystkich aspektach życia Katowic – miasto stara się osobom starszym zapewnić zajęcia oraz poprawiać komfort życia.