Małe domy coraz bardziej zyskują na popularności

Małe domy coraz bardziej zyskują na popularności
Marta Kulawik

Czy domy jednorodzinne kojarzą Ci się z dużymi powierzchniami? Cóż, w oczywisty sposób są one większe, aniżeli w przypadku mieszkań, ale nie są to już miejsca idealne dla rodzin wielopokoleniowych, co miało miejsce jeszcze dwie-trzy dekady temu. Inaczej mówiąc, największym zainteresowaniem cieszą się domy odpowiednie dla pojedynczej rodziny z dziećmi.

100 metrów kwadratowych

Co powyższa informacja oznacza dla inwestorów? Cóż, o ile jeszcze w latach dziewięćdziesiątych osoby nabywające domy, zazwyczaj rozglądały się za tymi liczącymi ponad 200 metrów kwadratowych, to w ostatnich latach największą popularnością cieszą się oferty domów o wielkości maksymalnie 100 metrów kwadratowych.

Należy przy tym zauważyć, iż sytuacja ta dotyczy pierwotnego rynku nieruchomości. Czy oznacza to, że nowe domy są większe? Niekoniecznie. Osoby budujące domy w celu późniejszej odsprzedaży coraz częściej stawiają na małe konstrukcje, dla osób, które po prostu mają dość mieszkania w blogach, ale jednocześnie nie stać ich na większy dom.

CZYTAJ TAKŻE – JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? GOTOWY CZY INDYWIDUALNY?

Dlaczego ludzie wybierają domy do 100 metrów kwadratowych?

Możliwości są różne, ale zapewne spore znaczenie ma fakt, że są one zarazem wygodne i oszczędne. Mniej energii zużywa się na utrzymanie ich w ładzie, niż by to miało miejsce w przypadku domu dużego. Mniej pracy i wydatków wiąże się również z remontem.

Jednocześnie domy tej wielkości okazują się bardzo oszczędne w eksploatacji. Szczególnie mocno jest to widoczne zimą, gdy trzeba zadbać o ogrzewanie nieruchomości.

Co to oznacza dla inwestorów?

Jeżeli inwestujesz w domy, które chcesz następnie odnowić i korzystniej sprzedać, weź pod uwagę obecny trend. Warto jednak pamiętać, by nie przesadzić. To, ze ludzie szukają małych domów to jedno, ale inwestowanie w zbyt małe budynki może być błędem. Z drugiej strony duże domy zawsze można wynajmować firmom, które szukają dużej siedziby, a mają problem ze znalezieniem jej wśród standardowych lokali firmowych. W tym jednak przypadku trzeba wziąć pod uwagę odpowiednie rozłożenie pomieszczeń.

ZOBACZ DOMY W KATOWICACH PIOTROWICACH