Projekt domu – gotowy czy indywidualny?

Projekt domu – gotowy czy indywidualny?
Marta Kulawik

Decyzja zapadła – budujemy dom. Przed nami ogrom prac związanych z wyborem odpowiedniej okolicy, następnie działki oraz projektu. No właśnie – projekt domu. Lepiej wybrać gotowy, czy może zdecydować się na przygotowany na zamówienie, indywidualny plan?

Trudna decyzja

Zacznijmy od tego, że w kwestii wyboru projektu domu jednoznaczna odpowiedź nie istnieje. To, co dla jednych będzie zaletą sporządzenia schematu przez architekta, dla innych będzie stanowić poważną wadę. W tej kwestii wiele zależy od osobistych upodobań, ale też budżetu czy lokalizacji.

Pierwszym i najbardziej zauważalnym argumentem przemawiającym za kupnem gotowego projektu domu jest jego cena. W porównaniu ze stworzonym na indywidualne zamówienie planem różnica w cenie może sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych. Co zatem sprawia, że niekoniecznie jest to najlepsze wyjście z sytuacji?

Adaptacja

Złośliwi mawiają, że gotowy projekt to tylko książeczka z obrazkami bez żadnej wartości merytorycznej i prawnej. Mają oni częściowo rację, choć jest to tylko jedna strona medalu, i to dość przyciemniona. Faktyczny stan jest taki, że projekt katalogowy to wizualizacja domu wraz z układem pomieszczeń, propozycją materiałów do wykorzystania itp. W większości przypadków będzie on wymagał dodatkowego przystosowania do warunków panujących na działce inwestora.

Należy wówczas wziąć pod uwagę ukształtowanie terenu, rodzaj gruntu, strony świata, wielkość i kształt działki, umiejscowienie domu względem sąsiednich zabudowań, drogi dojazdowej i wiele innych czynników.

Poza tym konieczne będzie osobne uzyskanie prawa do budowy. Może się więc okazać, że kilka tysięcy, które zaoszczędziliśmy na pracy architekta, wydamy na wszelkie potrzebne dokumentacje, projekty przyłączy i adaptację. Może, ale nie musi.

PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI PRZY BUDOWIE DOMU – KLIKNIJ!

Projekt domu – od zera do bohatera

Skorzystanie z usług architekta wiąże się z o wiele większymi wydatkami. Każdy, kto planuje inwestycję w nowy dom wie, że oszczędności poszukuje się w każdym możliwym miejscu, dlatego wielu z nas decyduje się zacząć właśnie od projektu. „Gotowiec” legitymuje się konkretnymi opiniami, może być rzadziej lub częściej wybierany, co również stanowi wskazówkę przy wyborze. Z drugiej strony sprawia to, że takie same domy stoją już w wielu innych miejscach. To może stanowić przeszkodę dla niektórych inwestorów.

Pod tym względem wybór architekta jest mniej bezpieczny, ale pozwala na więcej. Wizja naszego nowego domu np. w Będzinie jest ustalana wspólnie z twórcą projektu, co daje nam większą kontrolę nad całym procesem, a co za tym idzie kształtem przyszłego lokum. Trudno wycenić taką możliwość, z pewnością stanowi jednak wartość dodaną.

ZOBACZ, JAK STWORZYĆ OGRÓD NA DACHU!

Starcie tytanów

Nie sposób jednoznacznie zawyrokować, co jest lepszym wyborem. Może się zdarzyć, że przeglądając katalogi natrafimy na projekt domu, który niemal w stu procentach będzie odzwierciedlał nasz wymarzony dom. Wówczas wystarczy nanieść niewielkie korekty, dostosować go do miejsca, w którym zamieszkamy i przystępować do pracy.

Żyjemy jednak w czasach, w których personalizacja ma coraz większe znaczenie, świadomość klientów sięga o wiele dalej, niż kiedyś, podobnie jak chęć wyróżnienia się. Dlatego właśnie projekt domu stworzony przez nas może być o wiele większą gratką, niż wybór gotowego, powtarzalnego planu. Zwłaszcza, jeśli marzy nam się coś odbiegającego od standardów, jak na przykład nowoczesna, prostokątna bryła domu lub nietypowy taras.