Umowy najmu komercyjnego: na jak długo?

Umowy najmu komercyjnego: na jak długo?
Marta Kulawik

Inwestujesz w nieruchomości, które zamierzasz przeznaczyć na wynajem długoterminowy? Niezależnie od tego, czy będą to biura, sklepy, czy lokale gastronomiczne, warto zwrócić uwagę na pewną podstawową sprawę: czas trwania umowy. Problem potrafi być znaczący, gdyż zarówno krótkie, jak i długie terminy odstraszają niektóre grupy potencjalnych najemców. Na co więc lepiej postawić?

Krótsze umowy najmu komercyjnego

Krótkie terminy najmu (na przykład na dwa lub trzy lata) bardziej przyciągną tych przedsiębiorców, którzy nie chcą ryzykować wiązania się na dłużej, nie będąc jeszcze pewnymi, jak ich firma przetrwa najbliższe lata. Z drugiej strony może tak się dziać również w przypadku właścicieli firm, którzy mają całkiem jasną wizję przyszłości. Często już teraz na poważnie planują jej rozwój w krótkim terminie, a co za tym idzie potrzebę zmiany za jakiś czas swojego lokalu na większy.

W takim wariancie umów łatwiej będzie znaleźć chętnych do wynajmu. Trzeba jednak się liczyć i z tym, że w razie nieprzedłużenia umowy najmu komercyjnego, możliwe, że przez jakiś czas będziesz narażony na utrzymywanie lokalu bez najemcy. Inna sprawa, że pewnie nie będzie to trwać zbyt długo.

CZYTAJ TAKŻE – NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY WYNAJMIE BIURA?

Długie umowy umowy najmu komercyjnego

Po drugiej stronie dylematu dotyczącego czasu trwania umów najmu komercyjnego znajdują się umowy zawierane na długi okres, na przykład na dziesięć lat. Szukając najemcy przyjmującego takie zasady, prawdopodobnie przyciągniesz firmy o ustabilizowanej pozycji rynkowej. Dzieje się tak dlatego, że firmy te mogą sobie pozwolić na przywiązanie się na dłużej do jednego miejsca.

Zaletą takiego rozwiązania jest stabilność zarobku. Musisz jednak pamiętać, ze jeśli ktoś będzie zainteresowany tak długim czasem współpracy, zapewne będzie nastawiony na konsekwentne negocjowanie niższych cen. Może także oczekiwać ustalenia bardzo precyzyjnej listy obowiązków leżących po stronie właściciela nieruchomości.