Mieszkania w wieżowcu – jakie są zalety i wady?

Mieszkania w wieżowcu – jakie są zalety i wady?
Marta Kulawik

Czy warto inwestować w mieszkania w wieżowcach? To z pozoru łatwe pytanie nie jest wcale takie proste. Okazuje się, że mieszkanie w wysokim budynku ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Znając je i szukając lokatorów na wynajem, łatwiej przedstawić lokal w korzystnym świetle.

Droga na szczyt

Wiele osób za główny problem wieżowców uważa stosunkowo długą drogę od wejścia do klatki schodowej do drzwi własnego mieszkania. Owszem, może to być stosunkowo męczące. Z drugiej jednak strony wieżowce posiadają windę, czego nie można powiedzieć o zdecydowanej większości niskich bloków mieszkalnych. Dla osób młodych i zdrowych nie uczyni to większej różnicy (a przynajmniej nie powinno), jednak dla osób starszych obecność windy może być sporą pomocą.

Winda może być zresztą bardzo pomocna również w przypadku rodzin z dzieckiem – by nie wnosić za każdym razem wózka kilka pięter do góry.

Prywatność

Ważną cechą przemawiającą na korzyść wysokich pięter w wieżowcach jest większa prywatność. Sprawa jest prosta – jeżeli nie ma naprzeciwko okien, to nikt nie zagląda do mieszkania. Nie trzeba więc zasłaniać zasłon lub żaluzji, co z miejsca przekłada się na jasność wnętrza.

CZYTAJ TAKŻE – EKSMISJA Z ZADŁUŻONEGO MIESZKANIA

Ciśnienie wody

Dla równowagi trzeba wspomnieć również o problemach charakterystycznych dla wysokich kondygnacji. W lecie, gdy często ciśnienie wody w rurach jest niższe, jest to szczególnie mocno odczuwalne właśnie na nich. W przypadku niskich bloków (lub niskich pięter w wieżowcu) problem ten jest znacznie mniej odczuwalny.

Walory estetyczne

Skoro wspomnieliśmy o wadzie, czas na przytoczenie zalety. Mieszkania położone na wyższych kondygnacjach w wieżowcu mają jeszcze jedną zaletę. Widoki z okien. Oczywiście pod warunkiem, że nie stoją na całym osiedlu wieżowców.

Więcej spokoju

Mówiąc o zaletach wysokich budynków, warto wspomnieć, że im wyższe piętro, tym mniejsze natężenie dźwięków dobiegających z ulicy. Pod tym względem zdecydowanie wygrywają mieszkania w wieżowcu.

ZOBACZ MIESZKANIA W KATOWICACH LIGOCIE

Różnice temperatur

Na koniec pozostaje jeszcze jedna kwestia, często zapominana w momencie zakupu. Mieszkania położone w środkowych częściach budynku z reguły mają dość stabilną temperaturę. Gorzej z tymi rozlokowanymi na jego narożnikach i tymi na ostatnim piętrze – zwłaszcza, gdy mowa o naprawdę wysokich kondygnacjach – wtedy w lecie będzie wyjątkowo ciepło, zimą bardzo chłodno.