Czy warto kupić miejsce parkingowe lub garaż?

Czy warto kupić miejsce parkingowe lub garaż?
Marta Kulawik

Każdy wie, że w większości miast narastającym problemem jest niedobór miejsc parkingowych. Nie każdy natomiast sprawdza, jak wygląda sytuacja parkingowa w pobliżu mieszkania, które zamierza kupić. Warto o to zadbać, gdyż może to uchronić przed wieloma problemami.

Sprawdź dostępne parkingi

Już na etapie wyboru nieruchomości warto sprawdzić, czy w pobliżu mieszkania, które zamierzamy kupić, znajduje się wystarczająco dużo parkingów. Jeśli w ciągu kilku różnych dni regularnie widzimy, że trudno wypatrzyć wolne miejsce lub zdarza się, że część samochodów jest zaparkowana w miejscach nie do końca do tego przeznaczonych – potraktujmy to jako ostrzeżenie. Sytuacja taka oznacza, że warto kupić garaż lub rozglądnąć się za ofertą własnego miejsca parkingowego.

Sprawdzając okolicę pod tym kątem pamiętaj, że wolna przestrzeń w ciągu dnia niewiele mówi – ludzie są wtedy w pracy.

Mieszkanie deweloperskie? Zapytaj o plany

Trochę inaczej wygląda sytuacja w przypadku, gdy chcesz zakupić nowe mieszkanie np. w Katowicach. Wielu deweloperów bierze pod uwagę ten problem, jednak nie wszyscy. Dlatego też warto dopytać, czy projekt inwestycji przewiduje:

  • budowę miejsc parkingowych w pobliżu budynku,
  • ogrodzenie parkingu, w celu zarezerwowania go tylko dla mieszkańców i ich gości,
  • budowę hali przeznaczonej na parking podziemny,
  • garaże naziemne,
  • garaże podziemne.

Uwzględnienie tego typu elementów w planach realizacji budynku jest niewątpliwą zaletą. Zawsze trzeba jednak pamiętać też i o tym, czy miejsc jest odpowiednio dużo w porównaniu do przewidywanej liczby mieszkańców.

Kupno miejsca postojowego – czy warto?

Już na wstępie należy zaznaczyć, że miejsce parkingowe często jest przyznawane nie na zasadzie pełnej własności, a w formie współwłasności. Tak czy inaczej, sedno pytania pozostanie niezmienne: czy opłaca się mieć własne miejsce parkingowe? Tak naprawdę wszystko zależy od jego ceny, ale jeśli ta jest dla nas akceptowalna i posiadamy samochód, to z pewnością tak. Po prostu zyskujemy pewność, że będziemy mieć gdzie zostawić samochód, zamiast kluczyć po okolicznych parkingach.

CZYTAJ TAKŻE – CZY WARTO INWESTOWAĆ W NIERUCHOMOŚĆ Z TARASEM?

Lepiej własne miejsce postojowe czy garaż?

Jeśli zastanawiasz się pomiędzy miejscem postojowym w parkingu podziemnym, a garażem naziemnym, rozważ mocne strony obu tych rozwiązań. Garaż zapewni Ci większe bezpieczeństwo dla samochodu. Co więcej, w garażu można przechowywać dodatkowe sprzęty. Z drugiej strony miejsce w parkingu podziemnym ma inną, niezaprzeczalną zaletę. Jest tańsze.

Oba rozwiązania mają też ten atut, że dzięki osłonięciu samochodu, znika problem z koniecznością jego odśnieżania. Z tym tylko zastrzeżeniem, że w przypadku garażu naziemnego czasem trzeba odśnieżyć bramę wjazdową.

Czy istnieje rozwiązanie łączące pełną „odporność” na pogodę, a jednocześnie dające możliwie wysokie bezpieczeństwo samochodu? Owszem. Niektórzy deweloperzy uwzględniają w swoich projektach garaże podziemne. Zwykle są one dostępne za dodatkową opłatą, ale zapewniają właścicielom sporą wygodę.