Jak znaleźć mieszkanie łatwe do urządzenia?

Jak znaleźć mieszkanie łatwe do urządzenia?
Marta Kulawik

Wiele osób kupując mieszkanie skupia się przede wszystkim na tym, jaka jest jego powierzchnia, bądź ile jest w nim pokoi. Na tej podstawie określany jest spodziewany komfort. Podejście takie może być jednak błędne!

Ta sama powierzchnia, zupełnie inny komfort

Nie zawsze widać to na pierwszy rzut oka, ale czasami inny układ pomieszczeń przy tym samym metrażu potrafi sporo zmienić. Dlatego już na etapie oglądania pomieszczeń warto zwizualizować sobie, jak chcemy urządzić. Jeszcze lepiej, gdy znając wymiary pomieszczeń mamy możliwość przeanalizowania na spokojnie planowanego układu mebli w którymś z popularnych programów aranżacyjnych.

Analizy takie często mogą ustrzec przed zakupem mieszkania, która wydaje się atrakcyjna, ale po chwili zastanowienia okazuje się być nieustawne. Warto zwracać na to uwagę, by zastane warunki nie były drastycznie różne od oczekiwanych.

Idealna sytuacja jest oczywiście wtedy, gdy posiadamy wymiary wszystkich pomieszczeń, gdyż wtedy jasno możemy określić, co się w danym mieszkaniu zmieści bez problemu, a co zajmie zbyt wiele dostępnej przestrzeni.

Okna na świat

Analizując ustawność mieszkania, warto zwrócić uwagę na rozkład okien. Może się wydawać, że nie ma to większego związku – ale to błąd! Dobre rozmieszczenie okien, jak również ich wielkość, znacząco wpływa na naświetlenie mieszkania w ciągu dnia. To zaś ma bezpośrednie przełożenie na wizualne postrzeganie wielkości pomieszczenia i tym samym może wpłynąć również na aranżację.

Zależność jest dość prosta – jaśniejsze wnętrza optycznie wydają się większe, a większa okna w oczywisty sposób dają więcej światła. Co prawda sytuację można ratować sztucznym oświetleniem, ale to jednak nie to samo.

Kąty i zakamarki

Skoro mowa o sztucznym oświetleniu… Kształt pomieszczenia wpływa na to, w jaki sposób będzie trzeba rozmieścić punkty oświetleniowe. To ważne w przypadku pomieszczeń o kształtach innych, niż prostopadłościan, na przykład sąsiadujących z kominem budynku lub… posiadające w środku pomieszczenia kolumnę (rzadkość, ale jednak się zdarza).

CZYTAJ TAKŻE – JAK ZAARANŻOWAĆ MIESZKANIE O NIEREGULARNYM KSZTAŁCIE?

Zmniejszanie i powiększanie pomieszczeń

Problemy z małą ustawnością teoretycznie można likwidować przez umiejętne przesunięcie ścian oddzielających poszczególne pomieszczenia. Co więcej, w niektórych sytuacjach dobrym pomysłem może się okazać całkowite usunięcie ściany oddzielającej dwa pokoje i połączenie ich ze sobą.

ZOBACZ MIESZKANIA NA SPRZEDAŻ W SOSNOWCU

Działanie takie może być szczególnie cenne w przypadku łazienki. Często okazuje się, że można ją lekko powiększyć, zyskując przy tym na jej funkcjonalności.

Co jednak istotne, zanim uznamy, że takie działanie jest strzałem w dziesiątkę, upewnijmy się, czy przegroda pomiędzy pomieszczeniami to ściana działowa, czy nośna. Tej drugiej w żadnym razie ruszyć nie można, chociażby ze względów bezpieczeństwa. Co ważne – jeśli tego typu zmiany są niezbędne dla naszych planów względem lokalu, nie może nam starczyć „słowo honoru” poprzedniego właściciela – lepiej upewnić się w dokumentacji mieszkania. Jeśli wszystko gra – możemy naprawdę znacząco wpłynąć na ustawność mieszkania i ogólny komfort jego użytkowania.