Na co zwrócić uwagę wynajmując lokal?

Na co zwrócić uwagę wynajmując lokal?
Marta Kulawik

Wynajem lokalu, mieszkania, a nawet domu stanowi nadal popularną wersję umowy. Taka forma daje wiele możliwość, pewną swobodę działania. Ogranicza opłaty i poniekąd wpływa na odpowiedzialność. Decydują się na nią przede wszystkim młodzi ludzie lub firmy. Chcieliśmy przekazać Państwu kilka rad, na co zwrócić uwagę wynajmując lokal. Pozwoli to uniknąć wielu problemów i niedomówień.

Powierzchnie firmowe, a wynajem

Zakładając firmę, oddział często przedsiębiorcy decydują się na wynajem lokalu, biura. Co jest najważniejsze z przypadku pomieszczeń biurowych i jakie czynniki decydują o tym czy warto podpisać umowę najmu? Czynników jest oczywiście kilka. Na początku warto uważnie przyjrzeć się, w jakim stanie znajduje się budynek oraz sam przestrzeń, z której zamierzamy korzystać. Te sprawy wpływają na wizerunek firmy oraz na komfort. Kolejne dwa zagadnienia to finanse oraz warunki umowy. Obowiązki wynajmującego i najemy dla wielu inwestorów są wręcz najistotniejsze. Jeśli chodzi o firmy, to cena również może być decydująca, szczególnie jeśli możliwości jest kilka. Warto przyjrzeć się nowoczesnym biurowcom, taka lokalizacja zdecydowanie wpływa na prestiż. Istotnie jest też sąsiedztwo. Dowiedz się jakie lokale, firmy znajdują się w okolicy budynku.

Obowiązki wynajmującego

Decydując się na wynajem pewnej powierzchni, niektórzy zapominają o tym, iż wynajmując posiada pewne obowiązki względem używanego lokalu. Powinny być one jasno wyjaśnione w podpisanej umowie. Koniecznie zwróć na to uwagę, ponieważ sprawa jest istotna. Niektóre zobowiązania są niemal oczywiste. Mamy na myśli opłatę za czynsz, stosowanie się do porządku domowego, udostępnienie właścicielowi lokalu w celu określenia stanu powierzchni. Inne zobowiązania to utrzymanie lokalu w zastanym stanie technicznym, dbanie o lokal, ponoszenie drobnych kosztów związanych z użytkowaniem pomieszczenia.

CZYTAJ TAKŻE – WYNAJEM MIESZKANIE FIRMIE NA CELE MIESZKALNE

Na co zwrócić uwagę wynajmując lokal? – porady praktyczne

Najważniejsza wydaje się być umowa najmu. Przeczytają ją uważnie. Zwróć uwagę na „ukryte koszty”. Opłata za wynajem lokalu lub mieszkanie to nie tylko kwota za czynsz. Trzeba doliczyć jednorazową kaucję, rachunki za wszelkie świadczenia dodatkowe. Świadczenia, o których mowa to opłata za ogrzewanie, wodę, gaz, prąd, dostęp do internetu itp. Możesz poprosić o przedstawienie rachunków z poprzednich miesięcy, aby oszacować wydatki. Dopytaj również, kto jest odpowiedzialny za naprawę usterek. Istotne są również warunki zwrotu kaucji.