Wynajem mieszkania firmie na cele mieszkalne

Wynajem mieszkania firmie na cele mieszkalne
Marta Kulawik

Niektóre firmy zapewniają mieszkania swoim pracownikom. Dzieje się tak najczęściej wówczas gdy miejsce pracy znajduje się daleko od miejsca zamieszkania zatrudnionego. Praktykę stosuje się również wówczas, gdy pracownik ma czasowa wykonywać obowiązki w innej lokalizacji. Dowiedz się jak wygląda wynajem mieszkania firmie na cele mieszkalne.

Czy warto wynająć nieruchomość firmie na cele mieszkalne?

Osoba, która chce nająć mieszkanie powinna kierować się kilkoma zasadami. Ważne, aby wynajmujący był rzetelny, nie sprawiał problemów, regularnie uiszczał opłaty zawarte w czynszu. Chętnym do korzystania z lokalu mieszkalnego warto szukać wśród firm, które zapewniają lokal swoim pracownikom, wówczas nie pojawiają się problem dotyczące wspomnianych rachunków, formalności. W omawiamy przypadku należy podpisać umowę wynajmu nieruchomości na cele mieszkalne. Warto uprzednio sprawdzić sytuację konkretnej firmy. Dowiemy się wówczas, czy przedsiębiorca jest uprawniony do zawarcia wskazanej wcześniej umowy. Wiele potrzebnych informacji znajdziemy w internecie. Poproś przedsiębiorcę o wskazanie w dokumentach przeznaczenia wynajmowanej nieruchomości. Ważne, aby była ona wykorzystywana w celach mieszkalnych. Nie powinna służyć do prowadzenia działalności gospodarczej.
Najemcy zastanawiają się, jaki rodzaj umowy najmu warto podpisać z firmą w wyżej opisanym przypadku. Przypominamy, że umowa najmu okazjonalnego może być zawarta wyłącznie między osobami fizycznymi. Spółki nie mogą zostać najemcą okazjonalnym nieruchomości.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O MIESZKANIACH SŁUŻBOWYCH DLA POLICJANTÓW!

Wynajem mieszkania firmie na cele mieszkalne – podatek VAT

Często pojawiają się wątpliwości dotyczące opłat VAT związanych z wynajmem mieszkania przez firmę na cele mieszkaniowe. Czy taki lokal jest zwolniony z tej opłaty? Ustawa mówi, że warunkiem zwolnienia z wyżej wymienionych kosztów jest łączne spełnienie przesłanek ustawy, które dotyczą świadczenia usług, czyli świadczenie usługi na własny rachunek, charakter mieszkalny lokalu, mieszkaniowy cel najmu. Ostatnia przesłanka budzi wątpliwości. Najmować mieszkanie może wyłącznie osoba fizyczna. Czy zwolnienie z podatku jest możliwe, gdy jedną stronę umowy stanowi firma. Wypowiedzi osób kompetentnych potwierdzają jednak, że usługa najmu nieruchomości mieszkalnej świadczona na rzecz firmy, która udostępnia go swoim pracownikom, podlega zwolnieniu z opłaty VAT.

ZOBACZ MIESZKANIA DO WYNAJĘCIA W CHORZOWIE