O co pytać pośrednika przy kupnie mieszkania z rynku wtórnego?

O co pytać pośrednika przy kupnie mieszkania z rynku wtórnego?
Marta Kulawik

W głowie osoby planującej zakup własnej nieruchomości pojawia się szereg pytań. Chce mieć pewność, że wybierze właściwie i będzie dumna z dokonanego wyboru. Dodatkowo jako konsument, pragnie uzyskać odpowiedzi na najważniejsze dla siebie pytania. Wszelkie wątpliwości rozwieje profesjonalny doradca. Przede wszystkim jednak warto dowiedzieć się, o co pytać pośrednika przy kupnie mieszkania z rynku wtórnego. Przedstawimy wykaz najważniejszych zagadnień.

O co pytać pośrednika? Dwa kluczowe problemy

W trakcie rozmowy ze sprzedającym warto zadać trywialne wręcz pytanie dotyczące powodu sprzedaży. Czasem w trakcie takiej wymiany zdań na jaw może wyjść wiele interesujących szczegółów. Rozmówca może wskazać te elementy, które finalnie pozwolą na to, by negocjować cenę zakupu. Dobrze zdać sobie sprawę z tego, że zwyczajowo ta ostateczna oferta może być nawet o 10% niższa od wyjściowej, zatem z pewnością warto negocjować. O jakie inne szczegóły pytać pośrednika przy kupnie mieszkania? Wykaz zagadnień jest spory.

SPRAWDŹ OFERTY NIERUCHOMOŚCI W GLIWICACH!

Kwestie własnościowe

Niebywale istotne jest, by dokładnie sprawdzić stan prawny kupowanej nieruchomości. Jeśli zwrócimy się z prośbą o pomoc do pośrednika, poniesiemy wprawdzie dodatkowe koszty, jednak warto to zrobić. Niemniej istotnym jest upewnienie się, czy nieruchomość nie stanowi zabezpieczenia kredytu bądź pożyczki. W dalszej kolejności należy prześledzić, jak długo lokal zajmowany jest przez obecnego właściciela i kto mieszkał tam przed nim. Ilość właścicieli niejednokrotnie skłania do refleksji odnośnie tego, jakie ukryte mankamenty ma nieruchomość, jeśli co chwilę zamieszkiwał ją kto inny. Ponadto eksperci radzą, by przeanalizować, jakie naprawy zostały dotąd wykonane, a jakie są jeszcze w planach. Inną sprawą jest to, kto zarządza budynkiem, gdzie zlokalizowany jest lokal mieszkalny. To, czy decyzje podejmowane są w spółdzielni czy wspólnocie, może mieć spore znaczenie.

CZYTAJ TAKŻE – ZAKUP NOWEGO MIESZKANIA PRZED SPRZEDAŻĄ STAREGO

Sąsiedzi i najemcy niejedno mają imię

Decydując się na zamieszkanie w danym miejscu, powinniśmy wiedzieć, jakich ludzi będziemy mieć w swoim najbliższym otoczeniu. To w dłuższej perspektywie czasu bardzo istotne. Dobrze być świadomym, czy sąsiedzi są przyjaźnie nastawieni, czy też co chwilę stwarzają kolejne problemy. Codzienne obcowanie z takimi osobami, nawet w najnowocześniejszym budynku, może skutecznie zepsuć nerwy. Ważną kwestią jest również to, czy lokal był wcześniej wynajmowany. Nie wiadomo, jakie „niespodzianki” pozostawili po sobie poprzedni użytkownicy. Ponadto sprawdźmy najbliższą okolicę. Jeśli nie do końca odpowiada nam otoczenie, warto kilkukrotnie zastanowić się przed spisaniem umowy przedwstępnej.

CZYTAJ TAKŻE – 5 NAJCZĘŚCIEJ POPEŁNIANYCH BŁĘDÓW PRZY ZAKUPIE MIESZKANIA

Opłaty i sprzęty pozostawione do dyspozycji

Niebywale istotne w trakcie rozmowy ze sprzedawcą jest to, jak wysokie są opłaty za czynsz i media. W końcu to właśnie one będą co miesiąc regulowane i dobrze mieć pewność, czy zdołamy podołać tym wydatkom. Ponadto rozsądne jest upewnienie się, czy mieszkanie będzie pozostawione puste, czy też znajdą się tam meble i sprzęty RTV/AGD. To z pewnością pozwoli finalnie określić poziom wydatków, które trzeba będzie ponieść.

Jak widać, nabywca powinien zadać pośrednikowi szereg pytań w trakcie zakupu mieszkania z rynku wtórnego. Wszystkie wątpliwości pojawiające się w tym zakresie rozwieją specjaliści reprezentujący biuro nieruchomości Re/Max Gold.