5 najczęstszych błędów przy zakupie mieszkania

5 najczęstszych błędów przy zakupie mieszkania
Marta Kulawik

Zakup mieszkania to poważna decyzja. Wiąże się przecież z dużym wydatkiem środków pieniężnych. Zanim więc podejmiesz tą decyzję na początku zapoznaj się z najczęstszymi pułapkami jakie mogą na Ciebie czyhać. Błędy popełnione na tym etapie zakupu mogą zaważyć na naszej sytuacji finansowej, a także spokoju. Poniżej wskazujemy 5 najczęściej popełnianych błędów przy zakupie nieruchomości.

1. Zakup „w pośpiechu”

Stare porzekadło głosi: „czas to pieniądz”. Nie zawsze jednak warto podejmować decyzje pod wpływem impulsu czy pośpiechu. Warto zarezerwować z góry odpowiednią ilość czasu, ponieważ formalności związane z zakupem mieszkania mogą zająć naprawdę sporo czasu. W przypadku zakupu mieszkania lepiej sugerować się innym przysłowiem, mianowicie: „gdy się człowiek śpiesz, to się diabeł cieszy”.

2. Złe wyliczenia w zakresie kosztów remontu i eksploatacji

Jeżeli zdecydujesz się na zakup mieszkania z rynku wtórnego pamiętaj, że czasami potrzebujesz sporo czasu na doprowadzenie go do stanu używalności. Na tym etapie warto sporządzić kosztorys prac, gdzie szczegółowo oszacowane będą koszty remontu. Niestety przy urządzaniu mieszkania często zdarzają się „sytuacje niespodziewane”, dlatego warto przeznaczyć w kosztorysie środki, na takie zdarzenie. Na eksploatację mieszkania składa się wiele czynników zależnych od położenia nieruchomości. W koszty te wliczać się będą m.in.:

  • koszt utrzymania mieszkania – tj. czynsz, media;
  • koszty sprzątania – tj. wywóz śmieci, sprzątanie klatki schodowej czy utrzymanie czystości na pasach zieleni przed klatką schodową;
  • koszty administracyjne – opłata za użytkowanie wieczyste, fundusz remontowy, fundusz modernizacyjny,
  • koszty dodatkowe – tj. utrzymanie windy, oświetlenie i ogrzanie klatek schodowych itp.

SPRAWDŹ OFERTY NIERUCHOMOŚCI W RUDZIE ŚLĄSKIEJ!

3. Źle dobrany standard mieszkania

Warto jasno określić jakiego typu nieruchomości poszukujemy. Czy to będzie mieszkanie dwupokojowe, czy kawalerka? Przy określaniu metrażu należy pomyśleć o tym, czy w przyszłości nasze potrzeby mogą się zmienić. Jeżeli planujesz w przyszłości stworzyć w swoim domu własne biuro czy spodziewasz się potomka warto zdecydować się na większe pomieszczenie z dodatkową, wolną przestrzenią. Jakoś mieszkania i jego położenie jest równie ważne. Warto dokonać rekonesansu i ocenić czy dana okolica, miasto i uwarunkowania tras komunikacyjnych nam odpowiadają.

CZYTAJ TAKŻE O TYM, JAK WYBRAĆ PIERWSZE MIESZKANIE

4. Zobowiązania ograniczone terminem

Zakup nieruchomości to czynność, która zajmuje naprawdę sporo czasu. Kompletowanie dokumentacji, pakowanie sprzętu i przedmiotów czy nawet uzyskanie kredytu – wszystko to jest czasochłonne. Warto więc w planowaniu przeprowadzki uwzględnić odpowiedni zakres czasu. Sprawa ta jest szczególnie ważna w sytuacji kiedy decydujemy się jednocześnie na sprzedaż obecnego i zakup nowego mieszkania. Trzeba wówczas wziąć pod uwagę transakcję sprzedaży i transakcję zakupu. Kluczem do uniknięcia stresu w tej sytuacji może być precyzyjne uzgodnienie terminów płatności.

5. Wybór złego dewelopera

Jeżeli decydujesz się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego pamiętaj przede wszystkim o tym, aby przed decyzją zakupu sprawdzić dokładnie przeszłość dewelopera. Oględziny oddanych wcześniej nieruchomości czy przejrzenie dorobku zawodowego wykonawcy może oszczędzić Ci wielu rozczarowania. Warto również sprawdzić w Internecie dorobek inwestora.

CZYTAJ TAKŻE – UPADŁOŚĆ DEWELOPERA I CO DALEJ?