Pożyczka hipoteczna a kredyt hipoteczny

Pożyczka hipoteczna a kredyt hipoteczny
Marta Kulawik

Na rynku finansowym dostępnych jest wiele produktów pomocnych w realizacji dużych inwestycji. Dobrze jest znać różnice pomiędzy nimi. Okazuje się na przykład, że pożyczka hipoteczna i kredyt hipoteczny znacząco różnią się pomiędzy sobą. Warto mieć tego świadomość, bo wówczas wybierzemy właściwe źródło finansowania prac w zakresie budowy lub zakupu nieruchomości czy też jej remontu.

Definicje

Rozważając skomplikowany problem popularnych produktów finansowych, przyjrzyjmy się temu, jakie są ich zasadnicze cechy. Pożyczka hipoteczna to produkt, dzięki któremu uzyskamy od banku określoną ilość gotówki. Suma jest na ogół duża, zatem konieczne jest zabezpieczenie spłaty zobowiązania poprzez ustanowienie hipoteki. Warto przy tym zaznaczyć, że pieniądze uzyskane tą drogą mogą zostać przeznaczone na dowolny cel. Kredyt hipoteczny różni się tym od pożyczki, że udzielany jest na zakup domu, jego budowę czy zakupienie mieszkania. Zatem, podsumowując – różnica pomiędzy pożyczką hipoteczną a kredytem hipotecznym polega na celu, na jaki zostaną przeznaczone pieniądze.

Pożyczka hipoteczna a kredyt hipoteczny

Wiadomo już, że główną różnicą pomiędzy pożyczką hipoteczną a kredytem hipotecznym jest celowość. Pierwszy z produktów może zostać przeznaczony na dowolny cel, z kolei drugi – tylko i wyłącznie na rzecz domu lub mieszkania. To pierwsza i najważniejsza, lecz nie jedyna różnica. Drugą jest maksymalna wysokość dostępnej kwoty. Oczywiście w obydwu przypadkach zależy od wartości nieruchomości obciążonej hipoteką, jednak kredyt opiewa zazwyczaj na znacznie wyższą kwotę. Niejednokrotnie decydując się na niego, możemy otrzymać nawet 90% wycenionej wartości zastawionej nieruchomości. Oprocentowanie to kolejna ważna zmienna różnicująca obydwa omawiane produkty. Pożyczki oprocentowane są wyżej niż kredyty.

CZYTAJ TAKŻE – JAK SPRAWDZIĆ ZDOLNOŚĆ KREDYTOWĄ DO KREDYTU HIPOTECZNEGO?

Cechy wspólne obydwu produktów

Omawiane produkty finansowe różni wiele cech, jest jednak coś, co sprawia, że są one do siebie podobne – to formalności. Niezależnie od tego, na co chcemy uzyskać pieniądze, musimy zmierzyć się z wieloma różnymi czynnościami na rzecz pożyczkodawcy. Musimy przede wszystkim udokumentować wysokość dochodów, jednak naszym obowiązkiem jest również skompletowanie niezbędnych dokumentów dotyczących zastawianej nieruchomości. Konieczny jest akt notarialny, odpis z księgi wieczystej lub wycena budynku. Wszystkie procedury są dość czasochłonne.

CZYTAJ TAKŻE – CZYM GROZI NIESPŁACENIE KREDYTU HIPOTECZNEGO?

Pożyczka hipoteczna i kredyt hipoteczny różnią się od siebie. Łączy je jednak to, że należy poświęcić sporo czasu na załatwienie wszystkich niezbędnych formalności, a to bywa dość skomplikowane. Na szczęście możemy zwrócić się z prośbą do profesjonalistów. Eksperci z Re/Max Gold służą pomocą. Dzięki ich fachowej wiedzy znacznie szybciej uporamy się ze wszystkimi procedurami.