Mieszkanie za gotówkę? Sprawdź czy warto

Mieszkanie za gotówkę? Sprawdź czy warto
Marta Kulawik

Każdy człowiek mierzy się kiedyś z decyzją zakupu własnego, wymarzonego mieszkania. Czasami następuje to po latach oszczędzania, innym  razem po kilku sprawdzonych ofertach kredytowych. 

Zakup ten możesz sfinansować z dwóch źródeł:

  • środków własnych,
  • środków obcych.

Dobrze przemyśl opcję finansowania własnego „M”, ponieważ jest to kluczowa kwestia Twoich dalszych oszczędności.  Rozważ wszystkie wady i zalety każdego z tych rozwiązań.

Z własnej kieszeni czy przy pomocy banku?

Oczywiście podstawowa opcja przemawiająca za zakupem mieszkania z własnych środków to eliminacja uzależnienia się od banku. Jest ona bardzo kusząca. Sama operacja staje się wówczas szybsza i płynniejsza.

W przypadku zakupu mieszkania za pieniądze instytucji finansowej samo sprawdzanie naszej zdolności kredytowej może zająć trochę czasu. Oprocentowanie zaciąganego kredytu zwiększy również finalnie cenę mieszkania.

Jednakże nie każdy może pozwolić sobie na zakup mieszkania za gotówkę. Na potrzeby artykułu ustalmy jednak, że posiadasz taką gotówkę i chcesz przeznaczyć ją właśnie na zakup własnej przestrzeni.

CZYTAJ TAKŻE – MIESZKANIE POD KLUCZ A STAN DEWELOPERSKI

Pamiętaj o podstawowej kwestii: urzędzie skarbowym. Specyfika działania urzędu skarbowego w Polsce w żaden sposób nie ogranicza jednak takiej transakcji i klasyfikuje ją jako zwykły zakup. Warto jednak wskazać, iż dobrze będzie posiadać dowody na to, że pieniądze te zostały zebrane w sposób legalny.

Eksperci wskazują, że zakup mieszkań za gotówkę nabierze w przyszłości znaczenia, ponieważ kredyty stają się coraz mniej opłacalne. Nie rozpatruje się tego w kwestii oprocentowania, lecz w kwestii kosztów wejścia i wyjścia z kredytu. Wiele banków zastrzega sobie możliwość wcześniejszej spłaty zobowiązań dość wysoką prowizją. Dodatkowo wielu ludzi przeraża perspektywa spłaty zobowiązań przez 30 lat.

SPRAWDŹ OFERTY MIESZKAŃ NA SPRZEDAŻ W SOSNOWCU!

Warto wspomnieć o nowym charakterze zakupu mieszkania – tzw. zakup na FLIPA. To nic innego jak forma: kup, wyremontuj i sprzedaj. Kiedy jednak kupujesz mieszkanie pod wynajem, najkorzystniej jest płacić gotówką. Kupujesz przecież nieruchomość po to, aby czerpać z niej comiesięczne korzyści. Korzyści te trafiają do naszej kieszeni, a nie do kieszeni banku wraz z ratą kredytu. To jeden z licznych przypadków przemawiających za zakupem nieruchomości za gotówkę  – jego późniejsze wynajmowanie. Reinwestycja zabranych pieniędzy pozwoli nam w szybki sposób zgromadzić gotówkę potrzebną do zakupu kolejnej nieruchomości.

Jeżeli jednak planujesz osiedlić się w zakupionej nieruchomości i nie zdecydujesz się na pozostanie rentierem – pieniądze pożycz z banku, a te dotychczas zebrane pozwolą Ci dostatecznie je urządzić i posiadać komfort psychiczny.