Rozliczenie podatku od wynajmu mieszkania

Rozliczenie podatku od wynajmu mieszkania
Marta Kulawik

Chociaż w Polsce wynajmowanie mieszkania nie jest popularną inwestycją, coraz więcej osób się na nią decyduje. Wynajem nieruchomości wymaga rozliczenia podatkowego. Dowiedz się jak rozwiązać tę sprawę, aby zminimalizować koszty.

Sposób rozliczenia

Wynajem mieszkania generuje przychody. Trzeba zatem zapłacić podatek od tej czynności. Można wybrać jeden z dwóch możliwych sposobów rozliczania się. Pierwsza opcja to rozliczenie na zasadach ogólnych według skali podatkowej, druga wersja to rozliczanie się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Stawka ryczałtowa to 8,5 procent, a podatek stały w zależności od kwoty 18 procent lub 32 procent. Rozliczanie się ryczałtowo obejmuje jedynie koszty przychodów. Nie jest możliwe odliczenie kosztów takich jak amortyzacji mieszkania czy jego remontu. Rozliczenie według zasad ogólnych obejmuje koszt zarówno przychodów jak i rozchodów.

Rozliczenie podatku od wynajmu mieszkania – wybierz opcje

Jeśli decydujemy się na wynajem mieszkania musimy zgłosić to w urzędzie skarbowym. Wszelkie dokumenty należy złościć w urzędzie skarbowym odpowiadającym miejscu zamieszkania osoby, która wynajmuje komuś lokum. Pod uwagę nie bierze się lokalizacji nieruchomości przeznaczonej na wynajem. Musimy złożyć oświadczenie o wyborze formy opodatkowania, oświadczenie o rozliczaniu podatku przez jedno z małżonków, roczne zeznanie PIT-28.

CZYTAJ TAKŻE – RYCZATŁ ZA WYNAJEM MIESZKANIA

Którą formę opodatkowania wybrać?

Najprostszą formą opodatkowania jest rozliczenie ryczałtowe. Nie musimy notować rozchodów, a stawka procentowa się nie zmienia. Nie zawsze jest to rozwiązanie korzystne dla płatnika. Rozliczanie się na zasadach ogólnych może być opłacalne w momencie gdy koszty amortyzacji oraz remontu mieszkania są wysokie. Ta opcja wymaga jednak większej precyzji. W każdym przypadku należy pamiętać o odprowadzaniu zaliczek na podatek dochodowy. Odprowadzanie zaliczek z powodu najmu mieszkanie nie różni się od tej czynności w pozostałych przypadkach.