Ryczałt za wynajem mieszkania

Ryczałt za wynajem mieszkania
Marta Kulawik

Wynajmując mieszkanie w celach prywatnych możemy zdecydować się na jedną z dwóch form rozliczenia podatkowego – ryczał bądź rozliczenie według skali podatkowej. Dowiedz się, czy ryczałt za wynajem mieszkania nadal będzie opcją dostępną dla wszystkich zainteresowanych właścicieli nieruchomości. Poznaj zmiany podatkowe na nadchodzący czas.

Aktualne formy rozliczenia podatkowego

W tym momencie formę rozliczenia podatkowego od wynajmu nieruchomości możemy wybrać samodzielnie.  Obowiązujące ustawy nie regulują tej kwestii, pozostawiając wybór dogodnej formy rozliczenia całkowicie w woli właścicieli nieruchomości.

Opłata podatków na zasadach ogólnych wedle skali podatkowej wynosi 18 % lub 32%. Jest to zależne od zysku otrzymanego z najmu lokalu mieszkalnego. Pierwszy próg podatkowy obowiązuje osoby, których przychód nie przekroczył 85 000 złotych rocznie. W przypadku przekroczenia tej kwoty, naliczany jest wyższy próg skali podatkowej – 32%.

Wskazana wcześniej forma rozliczenia jest korzystna dla właścicieli lokali, ponieważ pozwala na odliczenie kosztów utrzymania nieruchomości. Wliczają się do nich wszelkie remonty, renowacje i opłaty np.:  czynsz. Ryczałt nie daje takiej możliwości. Jego stawka jest jednak znacznie mniejsza i wynosi 8,5%.  Ze statystyk wynika, że liczba wynajmujących, która decyduje się na rozliczenia w formie ryczałtu stale wzrasta.

Ryczałt za wynajem mieszkania – kto może wybrać?

W tej chwili ryczałt za wynajem mieszkania to forma dostępna dla wszystkich. Koszt uzyskanych przychodów z wynajmu mieszkania nie stanowi żadnego warunku.

Należy wziąć pod uwagę, że Ministerstwo Finansów zapowiedziało poważne zmiany, które obowiązywać będą od 1 stycznia 2019 roku. W przypadku osób uzyskujących małe przychody z tytułu wynajmu nieruchomości, warunki opodatkowania nie ulegną zmianie. Osoby uzyskujące wyższe kwoty z tego tytułu, utracą możliwość rozliczania podatku za pomocą ryczałtu.

Limit przychodów dla wynajmującego będzie wynosił według zapowiedzi Ministerstwa – 100 000 rocznie. Kwota dotyczy wszystkich nieruchomości wynajmującego. Stawkę przekroczą osoby, które na takiej działalności zarabiają ponad 8000 złotych miesięcznie. Jeśli wynajmujemy cztery lokale ( kawalerki) za koszt 2100 złotych za lokal, również będziemy musieli zrezygnować z ryczałtu.

PODATEK DOCHODOWY DO US ZA NAJEM MIESZKANIA – DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Opisane zmiany podobno będą wprowadzone od 1 stycznia 2019 roku. Nie dotyczą one zatem bieżącego roku. Warto jednak śledzić zmiany związane z rozliczeniem podatkowym za wynajem  mieszkania.

Chcesz dowiedz się więcej na temat rozliczeń podatkowych związanych z wynajmem lub sprzedażą nieruchomości? Zgłoś się do specjalistów biura Re/Max Gold i zdobądź informacje!

ZOBACZ OFERTY MIESZKAŃ DO WYNAJĘCIA W CHORZOWIE