Śląsk – idealne miejsce do tworzenia loftów?

Śląsk – idealne miejsce do tworzenia loftów?
Marta Kulawik

Lofty, czyli mieszkania utworzone o obrębie dawnych fabryk, magazynów, bądź innych pomieszczeń poprzemysowych, powoli przestają być tylko ciekawostką i na dobre wkraczają do świata architektury. Jeszcze do niedawna było ich na Śląsku niewiele, jednak powoli zaczyna się to zmieniać.

Dom wśród ruin?

Sama idea zamieszkania wśród starych, dawno nieużytkowanych budynków gospodarczych, na pierwszy rzut oka może wydać się dziwna. Trzeba jednak brać pod uwagę prosty fakt, że przed oddaniem do użytku, lofty często przechodzą gruntowy remont, a efektem końcowym są całkiem wygodne mieszkania. Co więcej, mieszkanie w takiej okolicy świetnie wpisuje się w pewne trendy społeczne, związane m.in. z modą na tak zwany Urban Exploration. Po prostu część osób zainteresowanych loftami uznaje je za miejsca posiadające unikalny klimat.

Lofty w Polsce

Pierwsze polskie lofty powstały w Łodzi, a niedługo później postawiono kolejne w innych regionach kraju. Co charakterystyczne – większość z nich bazowała na zabudowaniach pozostałych po przemyśle lekkim. W ten sposób odrestaurowano obiekty, które kiedyś funkcjonowały jako zakłady włókiennicze (jak to miało miejsce w Łodzi oraz Zielonej Górze), czy optyczne.(w Warszawie). Zdarzały się jednak przypadki rewitalizowania spichlerzy (przykład Grudziądza), czy budynków pozostałych po wojsku (w Poznaniu).

Ciekawostką jest fakt, że po lofty powstają nie tylko w ramach zagospodarowania już istniejących miejsc. Moda na ten rodzaj mieszkań sprawiła, że zaczęto stawiać nowe budynki, które swoją architekturą nawiązują do stylu przemysłowego. Takie zupełnie nowe konstrukcje określa się jako lofty soft, natomiast ich odpowiedniki „z historią” jako lofty hard.

CZYTAJ TAKŻE – GDZIE WARTO WYNAJĄĆ MIESZKANIE W AGLOMERACJI ŚLĄSKIEJ?

Lofty na Śląsku

Mimo że region Górnego Śląska sam z siebie mocno kojarzy się z przemysłem, jego potencjał długo nie był wykorzystywany. Trudno określić co było tego powodem, faktem jest, że dopiero w ubiegłej dekadzie zmieniła się sytuacja w tym zakresie – głównie dzięki śmiałemu krokowi jednemu z tutejszych architektów, który w roku 20002 rozpoczął renowację lampiarni, która pozostała po dawnych zakładach górniczo-hutniczych w Bytomiu. Tak powstał Bolko Loft, który dziś jest niemal wizytówką tego typu budownictwa w południowej części kraju.

Co ciekawe, pierwszy śląski loft nie tylko rozpoczął nowy trend w tym regionie. Został doceniony również w skali całego kraju, m.in. zyskując w 2006 roku wyróżnienie w konkursie na ikony polskiej architektury. Rok później ten sam projekt został zauważony i nagrodzony w międzynarodowym Konkursie Młodych Architektów Leonardo 2007.

Sukces Bolko Loftu sprawił, że inwestorzy zaczęli śmiało inwestować w tworzenie nowych obiektów i nieruchomości tego typu. W dodatku nie tylko w wersji hard! W roku 2009 w Gliwicach jeden z regionalnych deweloperów oddał do użytku pierwszy na Górnym Śląsku soft loft.

Czy warto inwestować w lofty na Śląsku?

Tworzenie loftów na Górnym Śląsku z punktu widzenia inwestorów działających na rynku nieruchomości jest dość ciekawym pomysłem. Tym bardziej, że w przeciwieństwie do zwykłych nieruchomości, w przypadku loftów można liczyć na rozgłos w mediach.

Przyczyna jest prosta – Górny Śląsk to region, w którym każdy przypadek śmiałego podejścia do rewitalizacji terenu szybko jest doceniany. Łatwo więc o wzmianki w ediach i szybkie docieranie do potencjalnie zainteresowanych osób. To z kolei oznacza możliwość szybkiego uzyskania zwrotu z inwestycji.