Gdzie warto wynająć mieszkanie w Aglomeracji Śląskiej?

Gdzie warto wynająć mieszkanie w Aglomeracji Śląskiej?
Marta Kulawik

Śląsk już jakiś czas temu przestał być kojarzony z przemysłem ciężkim, a coraz częściej postrzegany jest jako województwo możliwości, rozwoju i kultury. Analizując rynek nieruchomości jego zaletą jest bogata baza mieszkań pod wynajem i ich stosunkowo niska cena w stosunku do innych dużych ośrodków miejskich jak Kraków, Wrocław czy Warszawa. Dzisiaj chcielibyśmy przedstawić jak przedstawiają się średnie ceny wynajęcia mieszkania w 7 największych miastach Aglomeracji Śląskiej

Średnie ceny wynajmu w śląskich miastach

Ceny mieszkań na ślasku

Źródło danych: www.ceny.szybko.pl – lipiec 2015

 

Jak pokazuje powyższy wykres, zdecydowanie najniższe ceny na rynku najmu są w Bytomiu, gdzie średnia cena za wynajem mieszkania wynosi 1024 zł. Główną przyczyną wpływająca na tak niskie ceny jest reputacja Bytomia postrzeganego przez pryzmat szkód górniczych i wysokiego poziom bezrobocia. Dodatkowo do wynajmu nie zachęcają nieodrestaurowane, zaniedbane kamienice i budynki. Jednak dla osób poszukujących taniego mieszkania może okazać się to dobry wybór, ponieważ Bytom leży praktycznie w samym centrum aglomeracji śląskiej, a dobra sieć komunikacyjna sprawia, że w ciągu kilkunastu minut można dotrzeć do największych miast jak Gliwice czy Katowice.

Dlaczego Katowice są najdroższe?

Najdroższym miastem pod kątem wynajmu mieszkań są Katowice, na co największy wpływ ma ogromny popyt na wynajem w szczególności studentów, którzy co roku przyjeżdżają do Katowic rozpocząć naukę w szkole wyższej. Średnia cena wynajmu mieszkania w Katowicach to ponad 1900 zł i jest droższa o prawie 90% niż w Bytomiu.

Alternatywy dla Katowic

Szukając mieszkania do wynajęcia warto wziąć pod uwagę takie miasta jak Sosnowiec, Chorzów i Zabrze, w których średni koszt wynajmu kształtuje się ok 1200-1300 zł, a co więcej posiadają atrakcyjną lokalizację. Pierwsza dwa z nich sąsiadują z Katowicami, co pozwala szybko dotrzeć do stolicy regionu. Natomiast szukając ofert mieszkań na sprzedaż w Zabrzu należny mieć na uwadze, że miasto sąsiaduje z Gliwicami, które są drugim po Katowicach najważniejszym ośrodkiem uczelnianym jak i przemysłowym.