Tarnowskie Góry dobrym miejscem na zakup nieruchomości

Tarnowskie Góry dobrym miejscem na zakup nieruchomości

Zgodnie z wieloma rankingami, Tarnowskie Góry są jednym z najładniejszych miast województwa śląskiego. Ukształtowały się one jako ośrodek miejski już w XVI wieku. Świadectwem dawnych lat jest zachowany zabytkowy układ urbanistyczny śródmieścia, którego centrum stanowi malowniczy rynek. Wychodzą z niego wąskie uliczki, przy których znajdują się reprezentacyjne kamienice, nawiązujące stylem do architektury secesyjnej i renesansowej, a także liczne kawiarnie i sklepy. Sprawdźmy, co poza wyjątkową atmosferą miasta stanowi o jego wartości.

Ceny nieruchomości w Tarnowskich Górach

Zgodnie z danymi pochodzącymi z portalu szybko.pl, średnia cena za metr kwadratowy mieszkania to 2921 zł, natomiast zawarte w ofertach domów na sprzedaż w tarnowskich górach ceny za metr to ok. 2573 zł. Zestawiając je z danymi sąsiednich miast takimi jak Zabrze czy Gliwice możemy zauważyć, że nieruchomości w Tarnowskich Górach są jednymi z tańszych. Dla porównania, w Katowicach, stolicy województwa śląskiego, za metr kwadratowy mieszkania zapłacimy 4286 zł, a za metr kwadratowy domu 3777 zł. Niewiele tańsze mieszkania są w Zabrzu, ale już biorąc pod uwagę ceny domów i działek ceny zdecydowanie najniższe są w Tarnowskich Górach.

ceny nieruchomości w tarnowskich-górach i innych miastach -tabela
Na terenie miasta znajdują się również liczne tereny pod zabudowę mieszkaniową, głównie jednorodzinną, należące do osób prywatnych i gminy. Do zagospodarowania pozostała ponad połowa z nich, bo około 55 procent. Średnia cena działki to 122 zł za metr kwadratowy.

Czym przyciągają do siebie Tarnowskie Góry?

Mieszkańcy Tarnowskich Gór pozytywnie oceniają bezpieczeństwo miasta, możliwości spędzania czasu wolnego, infrastrukturę społeczną – szpitale, szkoły, obiekty kulturalne i sportowe, a także skomunikowanie zewnętrzne i wewnętrzne. W badaniach przeprowadzonych na zlecenie gminy dobrze wypada również ogólny klimat społeczny, otwartość mieszkańców i ich stosunek do przyjezdnych.

Ponad 40 procent obszaru Tarnowskich Gór zajmują lasy. Rozległe tereny zielone, takie jak rezerwat przyrody Segiet, Park w Reptach i Dolina Dramy oraz parki miejskie są idealnymi miejscami dla spacerowiczów i miłośników rowerowych wycieczek. Osoby preferujące aktywny wypoczynek mogą skorzystać z oferty nowoczesnego parku wodnego, kortów tenisowych, boisk i skate parku. Zwiedzających przyciąga Kopalnia Rud Srebronośnych czy Sztolnia Czarnego Pstrąga, które pozwalają na podziwianie uroków podziemnego świata.

CZYTAJ TAKŻE – PLUSY MIESZKANIA NA ŚLĄSKU

Miasto, kojarzone dotychczas z gospodarką opartą na przemyśle, w ostatnich latach zmieniło swój wizerunek. Obecnie Tarnowskie Góry są jednym z 18 miast w Polsce zaliczanych do klasy A pod względem atrakcyjności inwestycyjnej. Władze pozyskują nowych przedsiębiorców, powstają kolejne obiekty usługowe, a także firmy wykorzystujące nowe technologie.

Tarnowskie Góry są również bardzo dobrze skomunikowane z innymi regionami. Miasto leży na skrzyżowaniu dróg krajowych 11 i 78, a w pobliżu znajduje się autostrada A1. Niespełna 20 kilometrów dzieli je od Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach – jednego z największych lotnisk w Polsce, które oferuje ponad 95 kierunków regularnych i czarterowych.