Najlepsze lokalizacje na zakup domu w Tychach

Najlepsze lokalizacje na zakup domu w Tychach

Tychy to dziesiąte pod względem wielkości miasto województwa śląskiego. Chętnie osiedlanie się tu nowych mieszkańców wynika nie tylko z dobrego skomunikowania, ale również szerokiej oferty domów na sprzedaż w Tychach. A jaka konkretnie lokalizacja jest najlepsza w Tychach?

Kupując dom należy zastanowić się jakie czynniki związane z domem i jego okolicą są dla nas najważniejsze: czy będzie to spokojna dzielnicy położona z dala od miejskiego zgiełku, czy może miejsce gdzie blisko domu można aktywnie spędzić czas, czy może najważniejsze dla nas jest dobre skomunikowaniu lub bliskości najważniejszych punktów miasta. Dlatego w naszym rankingu najlepszych lokalizacji wybraliśmy dzielnice, które sprostają skrajnie różnym wymaganiom.

Przed przystąpieniem do rankingu warto jednak poznać kilka danych: średnia cena metra kwadratowego na terenie Tych wynosi 3 377 zł, a z kolei przeciętna powierzchnia całkowita to 193 m.kw.. Liczbę ofert w poszczególnych dzielnicach przedstawia wykres:

Procentowy udział liczba ofert sprzedaży domów w poszczególnych dzielnicach Tychów*

wykres - domy na sprzedaż - Tychy - ilość procentowa ofert w danych dzielnicach

*źródło morizon.pl

Dzielnica Jaroszowice

Biorąc pod uwagę kryterium ceny, najmniej za m. kw. zapłacimy w dzielnicy Jaroszowice. Średnia cena ofertowa m. kw. domu na sprzedaż w tej dzielnicy wynosi 2 437 zł i jest blisko o 30% niższa niż średnia w całych Tychach. Dzielnica ta jest położona we wschodniej części miasta przy drodze krajowej 44 w kierunku Bierunia i Oświęcimia.

Dzielnice Czułów i Wilkowyje

Obie te dzielnice położone są na północy miasta i sąsiadują bezpośrednio z Katowicami, dlatego też jest to prawdopodobnie najlepszy wybór dla osób pracujących w stolicy województwa śląskiego. Ponadto w przeciwieństwie do pozostałej części miasta dominuje tu zabudowa domów jednorodzinnych, stąd Czułowie i Wilkowyjach znajduje się najwięcej ofert domów na sprzedaż ze wszystkich dzielnic Tychów. Ciszę i spokój zapewniają w nich znaczna odległość od ścisłego centrum miasta oraz liczne tereny zielone.

Średnia cena ofertowa m. kw. domu w obu tych dzielnicach wynosi 3360 zł. Można tu także trafić na dużo tańsze oferty takie jak pochodzący z rynku wtórnego 7-pokojowy domu o powierzchni całkowitej 400 m.kw., w którym metr kwadratowy kosztuje 1575 zł lub dom wolnostojący 600 m.kw., w którym koszt m.kw. wynosi 1333 zł. Niska cena tych dwóch nieruchomości wynikać może z faktu, że wymagają one podjęcia prac remontowych. W samym Czułowie można znaleźć także sporo ogłoszeń sprzedaży domów z rynku pierwotnego o powierzchni całkowitej od 130 do nawet 500 m.kw. – w przypadku tych nieruchomości za metr kwadratowy należy zapłacić średnio 3 294 zł.

CZYTAJ TAKŻE – PLUSY I MINUSY DOMÓW NA PRZEDMIEŚCIACH

Dzielnica Paprocany

Paprocany to najlepszy wybór dla osób aktywnych ze względu na liczne ośrodki rekreacyjne, skupione wokół zbiornika wodnego w ramach kompleksu wypoczynkowego.

W związku z charakterem tego rejonu oferty są jednymi z najdroższych w całym mieście: metr kwadratowy kosztuje tu nawet 6 tys. zł. Z drugiej strony w Paprocanach mamy do czynienia z dużymi, co najmniej pięciopokojowymi posiadłościami, których średnia powierzchnia wynosi 224 metrów kwadratowych. Warto dodać, że wszystkie oferty pochodzą z rynku wtórnego.

Dzielnica Śródmieście

W Śródmieściu największą zaletą jest łatwość komunikacji do najważniejszych punktów miasta, czyli bliskość urzędów i sklepów. W tej centralnej dzielnicy miasta, tak jak w przypadku znacznej części Tychów, w zabudowie dominują przede wszystkim bloki i kamienice – zresztą to właśnie z tego rejonu miasta pochodzi najwięcej ofert mieszkań na sprzedaż. Znajduje się tu jednak kilkanaście ofert domów na sprzedaż, w tym również kilka z rynku pierwotnego.

Już za 395 tys. zł można tu kupić nowy pięciopokojowy dom szeregowy o powierzchni 150 metrów kwadratowych, położony na bezpośrednio graniczącym z Paprocanami osiedlu Zuzanna – cena metra kwadratowego wynosi 2663 zł. Jeśli mowa o nieruchomościach z rynku wtórnego, te rozpoczynają się od 554 tys. zł za sześciopokojową nieruchomość o powierzchni całkowitej 175 m.kw. (3166 zł za m.kw.), kończą zaś na ośmiopokojowym domu wolnostojącym o powierzchni 309 m.kw., za który trzeba zapłacić 1,25 mln zł (4045 zł za m.kw.).

Warto zwrócić uwagę, że w przypadku Tychów ofert sprzedaży działek budowlanych jest niemal dwukrotnie więcej niż domów, co oznacza dynamiczny rozwój rynku nieruchomości w tym śląskim mieście.

Zamierzasz sprzedać lub kupić dom? Skontaktuj się z naszym biurem nieruchomości w Tychach, które szybko i skutecznie pomoże Ci dokonać transakcji.