Jak wykorzystać piwnicę w bloku

Jak wykorzystać piwnicę w bloku
Marta Kulawik

Wiele nieruchomości posiada piwnice. Jest to miejsce z ogromny potencjałem, które często nie jest wykorzystywane przez właścicieli przynależnego do niego mieszkania lub domu. Nie wiesz jak wykorzystać piwnicę w bloku? Poznaj kilka inspiracji i wybierz rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb.

Warsztat, magazyn czy spiżarnia?

Piwnica w większości przypadków służy do przechowywania pewnych przedmiotów, których nie potrzebujemy mieć pod ręka na co dzień. Mogą to być narzędzia, przetwory, meble i wyposażenie sezonowe. Warto przemyśleć to co chcemy przechowywać w piwnicy, by maksymalnie ją wykorzystać. Jesteś zmotywowany i nie posiadasz garażu? To niewielkie pomieszczenie może służyć do przechowywania opon, narzędzi i innych produktów związanych z motoryzacją, na które w mieszkaniu niemal zawsze jest za mało miejsca. Posiadasz spory zapas przetworów i lubić robić zapasy na zimę? Stwórz z piwnicy spiżarnię. Przeważnie piwnica staje się magazynem – to nie oznacza, że musi tam być bałagan, nieporządek i chaos.

Porządek to podstawa

Remontując mieszkania lub dom dbamy o to, aby znajdowało się w nich wiele miejsc do przechowania, na przykład szafy, regały, szuflady. Nie chcemy aby nasze narzędzia, przybory, ubrania, były widoczne na zewnątrz. Dlaczego nie wykorzystać takich zasad w piwnicy? Posiadasz mieszkanie w Katowicach i nie masz pomysłu jak wykorzystać dodatkową przestrzeń? Nawet małe pomieszczenie będzie można znacznie efektywniej wykorzystać jeśli zaopatrzymy się w regały półki, pudełka, kosze. Dodatkowo unikniemy zbędnego nieporządku. Przedmioty warto ułożyć według wybranego klucza. Polecamy sortowanie według kategorii typu dom, ogród, samochód. Możesz wykorzystać wszystkiego rodzaju naklejki, przypinki, aby opisać pudełka, półki. Zwróć uwagę na dodatkowe ułatwienia jak na przykład stojak na opony czy stojak na rowery.

Jak wykorzystać piwnicę w bloku – rozwiązania alternatywne

Twoja piwnica jest dość obszerna i nie potrzebujesz dodatkowego miejsca do magazynowania? Pomysł o rozwiązaniu alternatywnym! Marzy ci się salon gier, siłownia lub potrzebujesz suszarni? Nic nie stoi na przeszkodzie. Musi zacząć od gruntowego wysprzątania piwnicy, pomalowania ścian i utworzenia planu zagospodarowania przestrzeni. Marzysz o piłkarzykach, ale nie ma możliwości, aby zmieściły się w salonie? Uczyń z tej gry centralny punkt salonu gier w piwnicy. Możesz postarać się o to, aby pełnił również funkcję dużego stołu (jeśli to potrzebne) dodatkowo zadbaj o kilka foteli i regałów i gotowe! To oczywiście jeden z pomysłów. Pamiętaj, że poza metrażem i wyobraźnią, nic Cię nie ogranicza. Unikaj zapychania przedmiotami pomieszczeń, nawet piwnicy. Wiemy, że piwnice w bloku potrafią być bardzo małe i czasami bywają narażone na zalania i kradzieże. W tym przypadku pamiętaj, aby nie przechowywać w nich cennych dla Ciebie przedmiotów.

Pamiętaj, że każdą przestrzeń można funkcjonalnie zaplanować i urządzić. Nie potrzeba do tego dużego nakładu finansowego. W piwnicy można wykorzystać nawet starsze meble, które nie są nam już potrzebne w mieszkaniu. Utwórz się na nowe rozwiązania!