Wynajem domku letniskowego – co warto wiedzieć?    

Wynajem domku letniskowego – co warto wiedzieć?    
Marta Kulawik

Wynajem domku letniskowego na weekend, kilka dni czy tygodni to świetny pomysł na dodatkowy dochód, a nawet stałe źródło utrzymania. Co jednak warto wiedzieć, zanim zaczniemy wynajmować domek letniskowy?

Wynajmujący ustala zasady

To do wynajmującego wakacyjny domek należy ustalenie zasad wynajmu. Najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie regulaminu domku letniskowego, w którym jasno i konkretnie określimy zasady korzystania. Oprócz cen za dobę, właściciel może również określić wysokość wpłacanej zaliczki czy kaucji na pokrycie ewentualnych strat.

Wśród zasad powinny znaleźć się również godziny przyjazdu i wyjazdu gości. Jest to szczególnie ważne, gdy w ciągu kilku godzin trzeba przygotować domek letniskowy dla kolejnych urlopowiczów. Można również zastrzec, że nie zgadzamy się na wizyty w naszym obiekcie osób trzecich.Taki regulamin można zamieścić na stronie internetowej albo przesłać zainteresowanym wynajmem domku mailem przed wpłaceniem zaliczki. Im wcześniej obie strony będą znały zasady, tym lepiej.

Pokaż okolicę

Twoja oferta dotyczy nie tylko wynajmu domku letniskowego, ale również spędzania czasu w okolicy. Przygotuj informacje o ciekawych atrakcjach w pobliżu domku. Nie musi to być od razu park rozrywki, ważne, by pokazać to, co ciekawe. Może to być nawet spacer do pobliskiego lasu, gdzie rosną niesamowite paprocie.

Zbierz informacje o szlakach pieszych czy rowerowych, sprawdź, gdzie w pobliżu organizowane są kuligi czy ogniska, gdzie można wynająć rower albo kajak. Jeśli niedaleko jest kąpielisko czy inny ciekawy obiekt, przygotuj aktualne informacje o godzinach otwarcia i cenach. Taki pakiet informacji możesz zostawić w domku. Letnicy na pewno będą dobrze wspominać ciekawie spędzony czas.

CZYTAJ TAKŻE – INWESTYCJA W ODPOCZYNEK, CZYLI ZAKUP DZIAŁKI REKREACYJNEJ

Wynajem domku letniskowego a podatek

Każda osoba, która chce wynajmować domek letniskowy, musi założyć działalność gospodarczą. Dotyczy to wszystkich, którzy sezonowo wynajmują domki letniskowe na dobry, weekendy czy całe tygodnie. Do wyboru jest kilka form opodatkowania dochodów.

Najłatwiejsza forma to opodatkowanie na zasadach ogólnych. W dużym uproszczeniu od uzyskanych przychodów odejmujemy poniesione koszty wynajmu domku letniskowego. Od tego odliczamy podatek w wysokości 18 lub 32 proc. i wpłacamy go na konto urzędu skarbowego.

W koszty można wliczyć wszystko, co musieliśmy kupić (np. meble, pościel, wyposażenie kuchni czy łazienki), wydać na opłaty (np. woda, prąd) czy remont. Na koniec roku rozliczamy się, używając formularza PIT-36.