Wynajem apartamentów – ciekawa forma zarabiania na nieruchomościach

Wynajem apartamentów – ciekawa forma zarabiania na nieruchomościach
Marta Kulawik

Gdy mowa o zarabianiu na wynajmowaniu nieruchomości, zazwyczaj myśli się o mieszkaniach, ewentualnie o udostępnianiu lokali komercyjnych lub garaży. Rzadziej wspomina się o inwestycjach w apartamenty.

Już na wstępie trzeba zaznaczyć, że inwestowanie w apartamenty znacząco różni się od bazowania na „zwykłych” lokalach mieszkalnych i usługowych. Już na początku konieczne jest zainwestowanie większej kwoty, później trzeba liczyć się z tym, że zamiast stałego najemcy, najczęściej będziemy bazować na krótkich wizytach kolejnych gości. Inny będzie również proces wyszukiwania klientów – w praktyce apartamenty najlepiej promować jako alternatywę dla hoteli.

Projekt wnętrz to podstawa

Skoro apartament powinien konkurować z pokojami hotelowymi, warto już na starcie zainwestować w pomoc architekta wnętrz, a niewykluczone, że również dekoratora. Poszczególne elementy aranżacji powinny być ze sobą spójne i dobrze prezentować się na zdjęciach. Tak, by już na tym etapie zachęcały do szybkiej decyzji o wynajmie.

Pamiętaj, że skoro apartament ma być zamiennikiem hotelu, to większość wynajmujących go osób, decyzję będzie podejmować właśnie na podstawie zdjęć, a po przybyciu może surowo oceniać ich zgodność ze stanem faktycznym.

Ceny i koszta

Wynajmując apartamenty np. w Katowicach musisz się liczyć z tym, że stosunkowo trudno będzie Ci znaleźć kogoś, kto zamieszkałby w nich na dłużej. Z drugiej strony, skoro mają być one komfortową alternatywą dla hotelu, możesz to sobie odbić w cenach za najem kilkudniowy. Pamiętaj jednak, że apartamenty wymagają dbanie o nie z Twojej strony. Musisz zapewnić ich sprzątanie i regularne remonty, by ich stan nieprzerwanie przyciągał gości.

CZYTAJ TAKŻE – ZAKUP NIERUCHOMOŚCI, JAKO INWESTYCJA

Kwestie formalne

Gdy wynajmujesz lokale mieszkalne jako apartamenty, pamiętaj, by przygotować dla najmujących specjalny regulamin korzystania z tych lokali. Zabezpiecza on przed sytuacjami spornymi i jasno określa czy np. goście apartamentów mogą mieć ze sobą zwierzęta.

Czy wynajem apartamentów się opłaca?

Tak, ale pod warunkiem, że zostanie spełnione kilka warunków. Przede wszystkim trzeba zadbać o dobrą lokalizację, a i samo miasto powinno być odpowiednio duże i często odwiedzane przez np. osoby podróżujące w sprawach służbowych (pod tym względem w regionie Górnego Śląska świetnie sprawdzą się Katowice oraz Gliwice). Wreszcie trzeba zadbać o dobrą promocję wynajmowanej w ten sposób nieruchomości. To ostatnie można załatwić samodzielnie lub pozostawić temat specjalistom z agencji pośredniczącej.