Balkonowy ogródek

Balkonowy ogródek
Marta Kulawik

Mieszkasz w bloku, ale od zawsze marzył Ci się ogródek warzywny czy kwiatowy? To nic trudnego, trochę pracy i masz swój wymarzony skwerek na wyciągnięcie ręki. Podstawowym  elementem jest jedynie posiadanie balkonu (nawet wąskiego).

Od czego zacząć?

Na początku musimy określić warunki, które panują na balkonie lub tarasie. Sprawdźmy, w kierunku których stron świata wychodzi nasz balkon oraz czy jest on mocno nasłonecznioną powierzchnią. Od poziomu oświetlenia zależny będzie wybór odpowiednich roślin czy ziół. Jeśli jednak nie chcesz zrezygnować z żadnego konkretnego gatunku roślin nieodpowiednich do wystawienia na silne działania słoneczne czy wiatru, warto ustawić w barierkach poręczy przegrody czy parawany. Osłonią skutecznie Twoje rośliny przed niechcianymi efektami.

Doniczki, kosze i skrzynki balkonowe

Po zorganizowaniu miejsca na nasze roślinki przystępujemy do odpowiedniego dopasowania pojemników, w których będziemy je przechowywać. Dla wielosezonowych roślin, nie wymagających przesadzania warto zakupić dużą, drewnianą skrzynkę lub donicę mrozoodporną. Dno warto wyłożyć styropianem, który będzie dodatkowym izolatorem przed mrozem. Jeżeli zdecydujesz się na ozdobne kosze czy ażurowe skrzynki warto wyłożyć je folią w ten sposób, by ziemia nie rozsypywała się przez nieszczelności.

Skrzynki kwiatów prezentują się wspaniale, ale możesz również umieścić tam „coś na ząb”. Kiedy zdecydujesz się na uprawę roślin, dobierz duży pojemnik i żyzną ziemię. Szczególnie dobrze na balkonach uprawia się szczypiorek, sałatę, pomidorki koktajlowe, cebulę czy ogórki.

Wszystkie pojemniki na rośliny (bez względu na to, co w nich sadzimy) powinny być na tyle wysokie, aby korzenie roślin mogły swobodnie się rozrastać. Płytkie pojemniki sprzyjają szybkiemu nagrzewaniu się ziemi i jej nadmiernego wysuszania.

CZYTAJ TAKŻE – NIERUCHOMOŚĆ Z TARASEM – CZY WARTO?

Odpowiednia organizacja balkonu

Do uprawy naszego ogródka wykorzystujemy nie tylko balustradę czy podłogę. Warto zorganizować jakieś haczyki ścienne czy stelaże. Dzięki nim nasz balkonowy ogródek nabierze designerskiego stylu. Jeżeli masz do dyspozycji małą powierzchnię balkonu czy tarasu warto zastanowić się nad nowatorskim pomysłem tj. donico – skrzynią. Pełni ona jednocześnie dwie funkcje: ozdobną i organizatorską, ponieważ na jej spodzie możesz swobodnie przechowywać narzędzia i inne akcesoria. Jeżeli marzy Ci się balkonowa uprawa winorośli wystarczy jedynie zakupić nieduży stelaż, który po połączeniu z odpowiednią misą umiejscowimy w wybranym miejscu. Jak więc widać, dla chcącego nic trudnego.

Balkon nie musi być już jedynie szarym elementem naszego mieszkania. Wybierz praktyczne i zarazem piękne rozwiązania, a codzienna kawa przy stoliku będzie smakowała inaczej. To co daje nam balkonowy ogródek to poczucie swobody, ponieważ każdy moment jest dobry aby rozwijać swoje hobby mini ogrodnictwa.