Charakterystyka mieszkań spółdzielczych

Charakterystyka mieszkań spółdzielczych
Marta Kulawik

Spółdzielnie mieszkaniowe do dzisiaj zarządzają bardzo dużą liczbą nieruchomości. Wiele osób wykupuje lub wynajmuje mieszkania tego typu. Jesteś zainteresowany transakcją dotyczącą takiego lokalu? W poniższym tekście znajduje się charakterystyka mieszkań spółdzielczych. Dowiedz się więcej na ich temat z poniższego artykułu.

Kilka słów teorii

Mieszkań, które zostały wybudowane przez spółdzielnie w naszym kraju jest naprawdę wiele. Aż do lat osiemdziesiątych XX wieku była to podstawowa forma budowania lokali mieszkalnych. Spółdzielcze, własnościowe prawo do lokalu to ograniczone prawo posiadania. Uprawnia ono do korzystania z mieszkania oraz pozwala rozporządzać swoim prawem. Podlega również dziedziczeniu. Faktycznym właścicielem pozostaje jednak spółdzielnia, nawet wówczas, gdy zakładamy księgę wieczystą. Kupujący staje się osobą uprawnioną. Osoba fizyczna lub prawna, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do mieszkania, może je swobodnie wynajmować bez zgody spółdzielni.

Czy mieszkanie spółdzielcze jest tańsze?

Mieszkania podlegające spółdzielni mieszczą się w podobnych widełkach cenowych do lokali własnościowych. Wiele pytań dotyczy zabezpieczeń kredytowych. Lokale te można zabezpieczyć kredytem hipotecznym. Bardziej problematyczne mogą być transakcje dotyczące nieruchomości, które nie posiadają uregulowanego prawa do gruntu. Mieszkania spółdzielcze nie są tańsze. Podlegają prawom rynku.

Różnice między lokalem własnościowym, a spółdzielczym własnościowym:

  • własność jest najszerszym prawem rzeczowym – można zarządzać nieruchomością według własnego uznania
  • spółdzielcze prawo własnościowe jest „ograniczonym prawem rzeczowym”
  • kupując mieszkanie spółdzielcze własnościowe, NIE POSIADAMY prawa własności czy prawa użytkowania wieczystego do gruntu
  • każde mieszkanie własnościowe posiada księgę wieczystą
  • lokal mieszkaniowy spółdzielczy własnościowy może, ale nie musi posiadać księgi wieczystej
  • ceny mieszkań o obu typach praw nie różnią się cenowo w obrocie rynkowym
  • spółdzielcze własnościowe prawo do nieruchomości można przekształcić na prawo własności. Jest to jednak czynność płatna.

Chcesz kupić mieszkanie, ale nie potracisz określić jego stanu prawnego? Potrzebujesz innej rady prawnej? Aby dokonać korzystnej transakcji na rynku obrotu nieruchomościami, zaufaj doświadczonym agentom z firmy Re/Max Gold. Zachęcamy do oglądania naszej aktualnej oferty oraz do kontaktu telefonicznego lub mailowego.