Czy apartamenty mogą konkurować z hotelami?

Czy apartamenty mogą konkurować z hotelami?
Marta Kulawik

Apartamenty na wynajem cieszą się coraz większą popularnością. Często stanowią mocną alternatywę dla tradycyjnych hoteli. Czy jednak apartamenty mogą konkurować z hotelami, które od lat powadzone są przez wykwalifikowaną kadrę?

W hotelu jest personel

W hotelach zatrudnionych jest kilka, kilkanaście osób, które dbają o wszystkie elementy związane z pobytem gości – od powitania, przez formalności i pomoc gościom, po sprzątanie. Nie mówiąc już o możliwości wykupienia posiłków. To do pracowników należy dbanie o poszczególnie elementy. Poziom hotelu można bardzo łatwo ocenić na podstawie liczby posiadanych gwiazdek. Specjalne przepisy określają, jakie wymogi musi spełniać nie tylko pokój hotelowy, ale również personel czy sam budynek. Liczba gwiazdek jest więc pierwszą ważną informacją dla klienta. Hotele często zlokalizowane są w centrach miast, w pobliżu siedzib dużych firm czy instytucji. To atut dla klientów biznesowych, którzy nie chcą tracić czas na dojazdy na spotkania.

Apartament daje prywatność

Podstawowa zaleta apartamentu to przestrzeń. Planując remont apartamentu pod wynajem warto skorzystać z usług architekta wnętrz i dekoratora. Pomogą tak zaplanować przestrzeń, by goście mogli cieszyć się wygodnym rozkładem pomieszczeń i ciekawymi wnętrzami. Apartament może być znacznie większy niż hotelowy pokój, może składać się z kilku pomieszczeń, posiadać również kuchnię, a nawet salę konferencyjną na kameralne spotkania. Jednocześnie takie pomieszczenie może być znacznie przyjemniejsze niż chłodne, hotelowe sale. Goście często wybierają apartamenty zamiast hoteli, ponieważ cenią prywatność i komfort – nie muszą meldować się w recepcji, mają większe poczucie prywatności i namiastkę domowych warunków.

Dodatkowym atutem może być również położenie – tam, gdzie nie ma już miejsca na wybudowanie całego hotelu, można jeszcze znaleźć przestrzeń na pojedyncze apartamenty na wynajem np. w Katowicach. Apartament w centrum, z widokiem na panoramę całego miasta – to coś, co może przekonać niezdecydowanego gościa.

CZYTAJ TAKŻE – LUKSUSOWE APARTAMENTY W KATOWICACH

Apartament czy hotel?

Gdy ma się dobry personel, zarządzanie hotelem może być znacznie łatwiejsze. Jednak do wynajmowania apartamentu również można zatrudnić osobę, która będzie dbać o standard i czystość lokalu. Podobnie, jak w przypadku hotelu, dla apartamentu również warto stworzyć regulamin. Zasady mogą dotyczyć np. trzymania w apartamencie zwierząt czy ewentualną częstotliwości sprzątania w trakcie pobytu gości. To pomoże uregulować wszystkie sporne kwestie.